Aké živiny pre športovca?

Aké živiny pre športovca?

Športovci, najmä profesionálni, by sa mali starať najmä o svoje zdravie a postavu, aby minimalizovali riziko zranení a prekyslenia svalov. Jedným zo spôsobov, ako doplniť každodennú stravu, je použitie športovej výživy. Tieto živiny možno rozdeliť na proteínové, sacharidové a zmiešané doplnky.

Je dôležité vybrať správny prípravok pre konkrétne potreby. Športovci trénujúci silové športy, kulturisti si určite vyberú proteínové doplnky, ktoré podporujú predovšetkým regeneráciu svalov, umožňujú predĺžiť dobu svalovej práce a umožňujú efektívne budovanie svalovej hmoty.

Doplnky majú množstvo živín – obsahujú predovšetkým vitamíny a sodík, ktorý tiež pomáha budovať správnu svalovú štruktúru. Je dôležité pravidelne prijímať živiny, aby malo telo neustály prístup k bielkovinám. Len tak je možné vybudovať silnú postavu. Doplnky výživy nájdete v športových predajniach, predajniach pre kulturistov a posilňovniach.

Proteínové doplnky pre športovcov

Proteínové doplnky sú jedným zo základných produktov odporúčaných športovcom, najmä tým, ktorí trénujú pravidelne, každý deň. Živiny umožňujú predovšetkým doplniť nedostatky konkrétnej živiny.

Pre silových športovcov sú to bielkoviny: stavebný kameň svalov. To však nie je jediná úloha bielkovín – zodpovedá aj za ich regeneráciu. Pri silových cvičeniach sú svaly vystavené mikropoškodeniam, ktoré ovplyvňujú ich elasticitu a výdrž pri práci a tým aj efektivitu tréningu. Užívanie proteínových doplnkov vám umožňuje obnoviť poškodené vlákna.

Ďalšou úlohou tohto typu suplementu je posilňovanie svalovej kostry a postupné predlžovanie jej pracovnej doby. Je to veľmi dôležité hlavne pre športovcov a kulturistov. Proteínové doplnky sú dostupné v športových obchodoch a telocvičniach. Ich príjem treba konzultovať s dietológom alebo osobným trénerom.

Živiny v každodennej strave športovca

Športovci, najmä tí, ktorí prikladajú veľký význam každodennému tréningu, sú vystavení obrovským stratám minerálov, vitamínov a živín. Každodenný tréning a správna strava často nedokážu zabezpečiť rovnováhu v úrovni konkrétnych ingrediencií.

Počas tréningu sa strácajú nielen cenné bielkoviny, ale aj sacharidy, sodík a vitamíny. Všetky tieto zložky sú potrebné pre správne fungovanie organizmu a pre neustále zvyšovanie výkonnosti športovca. Ako dosiahnuť, aby bola ich hladina v tele primeraná? Mnoho trénerov a odborníkov na výživu zaoberajúcich sa športovcami odporúča vhodné živiny.

Ide o produkty, ktorých úlohou je dodať telu zvýšené množstvo špecifických zložiek. Existujú proteínové, sacharidové a zmiešané doplnky. Vzhľadom na ich zloženie sa užívajú v rôznych časoch (pred tréningom, po tréningu, pred spaním). Živiny vám umožňujú budovať a regenerovať svaly, ako aj zvyšovať svalovú vytrvalosť.

Jerzy