Prináša týždeň voľna od cvičenia zmenu?

Prináša týždeň voľna od cvičenia zmenu?

Dobrý a efektívny tréningový plán zahŕňa čas venovaný intenzívnemu cvičeniu a oddych zameraný na podporu regenerácie svalov po cvičení. Správne odmerané proporcie cvičenia a odpočinku sú jedným z kľúčov k efektívnemu a veľmi uspokojivému tréningu.

Je dobré pozorne sledovať telo, ktoré ak je unavené a potrebuje regeneráciu, dáva nám o tom vedieť. Únava je veľmi prirodzený a zdravý proces, pretože chráni náš organizmus pred celkovou spotrebou energetických zdrojov, ktorá často vedie k smrteľnému vyčerpaniu. Odstránenie únavy obnovuje správnu a zdravú rovnováhu nášho tela, čo umožňuje ďalšie ťažšie a efektívnejšie cvičenia.

Týždenný a viac týždňový odpočinok sa nazýva pasívny odpočinok, pretože počas tohto obdobia by ste sa mali zdržať akýchkoľvek nadmerne náročných foriem fyzickej aktivity. O správnosti tejto pauzy sa vedú mnohé polemiky, pretože na organizmus nepôsobí až tak pozitívne, ako by sa mohlo zdať.

Okluzívny tréning

Okluzívny tréning je pojem, ktorý podrobne poznajú skôr pokročilí športovci, najmä kulturisti. Tento typ tréningu nie je potrebné využívať, ak daný športovec nemá najväčšie problémy s napredovaním vo vývoji svalov a postavy, t.j. neprebieha proces takzvanej stagnácie, ktorý sa stáva veľmi často. .

Potom sa oklúzia môže ukázať ako jediný bezpečný a účinný spôsob boja proti stagnácii. Oklúzia je dočasné narušenie prietoku krvi v danom mieste trénovanej končatiny. Na tento účel sa používajú špeciálne turnikety. Okluzívny tréning založený na jeho pôsobení na zámernú svalovú hypoxiu bol vynájdený a podrobne vyvinutý odbornými lekármi.

Spočiatku táto metóda nebola vôbec určená na použitie v športe. Lekári ho vyvinuli s cieľom pripraviť rekonvalescentov po mnohých ťažkých úrazoch, ktoré si často vyžadovali zníženú fyzickú aktivitu a dokonca aj dlhšie ležanie. Táto metóda ich mala pripraviť na návrat do normálneho fungovania.

Suplementácia

Pre športovcov suplementácia znamená toľko, ako prípravok, ktorý podporí telo pri dosahovaní zvoleného cieľa, napríklad chudnutie alebo budovanie krásnych svalov. Aby suplementácia priniesla očakávané výsledky, musíte sa naučiť a zapamätať si niekoľko jednoduchých a úplne základných pravidiel. No, doplnky stravy, akokoľvek úžasne fungujú, nedokážu nahradiť správny a zdravý životný štýl, správne vyváženú stravu a aspoň minimálnu fyzickú aktivitu.

Nemusí to znamenať pôst pri zhadzovaní zbytočných kilogramov (čo z dlhodobého hľadiska nie je efektívne riešenie), stačí dodať telu každý deň správnu dávku vitamínov a mikroelementov, žiť zdravo a aktívne a môže ukázalo sa, že pre náš život nie je potrebná žiadna suplementácia. pretože správny postoj a zdravý životný štýl často prinášajú ešte lepšie výsledky ako akékoľvek chemické lieky. Samozrejme, občas sa oplatí doplniť stravu o vitamíny, ale len tie, ktoré nie sú dostatočne dostupné z potravy.

Jerzy