Výživové doplnky po tréningu – čo by ste si mali pamätať?

Výživové doplnky po tréningu – čo by ste si mali pamätať?

Bezprostredne po tréningu by ste mali telu dodať všetky potrebné ingrediencie, ktoré mu pomôžu plnohodnotne zregenerovať a napraviť prípadné mikropoškodenia svalového tkaniva a šliach.

Bohužiaľ, samotná strava, aj keď je najzdravšia a najzdravšia, nedokáže pokryť potreby človeka, ktorý intenzívne trénuje. Ak cvičíte často a tvrdo, mali by ste o takejto suplementácii uvažovať.

Intenzívny tréning a svaly
V dôsledku skutočne silných cvičení našim svalom chýbajú stavebné a energetické zložky. Z tohto dôvodu sa nepríjemná, ale všeobecne známa bolestivosť objavuje ako príznak nadmerného svalového preťaženia.

Anabolizmus
Po tréningu sa naše svaly prestávajú sústrediť na anabolické procesy, pretože sa musia sústrediť na niečo úplne iné – a to intenzívnu produkciu energie. Keď sú hladiny sacharidov príliš nízke, energia pochádza zo svalov. Aktivujú sa katabolické procesy, ktoré rozkladajú svalové tkanivo a ničia celú našu námahu.

Typy doplnkov po tréningu

Bezprostredne po tréningu by mal každý sebavedomý športovec užiť primeranú dávku suplementov, ktoré regenerujú jeho svaly a umožňujú mu návrat k vnútornej rovnováhe. Potréningové doplnky sú rôzne, aj keď v súvislosti s nimi neexistuje žiadne oficiálne rozdelenie.

Existuje niekoľko druhov takýchto doplnkov – napríklad niektoré majú kreatín a niektoré nie.

Živiny s kreatínom
Ak doplnky obsahujú navyše kreatín, môžeme predpokladať, že sú zamerané na regeneráciu a aktiváciu anabolických procesov. Do tejto skupiny patria najmä sacharidové a bielkovinové suplementy.

Živiny bez kreatínu
Živiny bez kreatínu sa správajú trochu inak. Sú zamerané takmer výlučne na intenzívnu regeneráciu. Nemajú teda vplyv na to, či nám po tréningu narastú svaly.

Po tréningu si musíte vybrať len tie najlepšie doplnky. Týmto spôsobom sa redukujú voľné radikály, stimulujú sa rôzne procesy na zníženie hladiny tukového tkaniva a brzdia sa katabolické procesy, ktoré bez výčitiek svedomia ničia naše svaly.

Zloženie doplnkov po tréningu

Potréningové suplementy obsahujú najmä glykogén – ten nám začína chýbať predovšetkým v dôsledku intenzívneho cvičenia. Glykogén nie je len zdrojom energie, ale predovšetkým ochranou pred katabolickými procesmi.

Potréningové doplnky sú bohaté na sacharidy, bielkoviny a aminokyseliny. Najdôležitejšie zo všetkých týchto zložiek sú jednoduché sacharidy, pretože sa dokážu rýchlo vstrebať a vyrovnávať hladinu cukru v krvi.

Proteíny
V suplementoch po tréningu bielkoviny podporujú regeneráciu svalov. Aminokyseliny BCAA dokážu dokonale obnoviť a regenerovať poškodené svalové tkanivo, pričom zvyšok chránia pred rozpadom a katabolickými reakciami.

Vitamíny a minerály
Takéto doplnky obsahujú aj vitamíny a minerály, ktoré určite zlepšujú fungovanie celého tela. Prečo sú také dôležité? Počas intenzívnych tréningov sa opotrebúvajú oveľa rýchlejšie ako normálne a ich dodatočné dopĺňanie vám umožňuje udržiavať vnútornú rovnováhu.

Jerzy