Aké živiny potrebujú športovci?

Aké živiny potrebujú športovci?

Je celkom zrejmé, že ľudia, ktorí vedú rušný životný štýl – a najmä športovci a kulturisti – majú oveľa vyššiu potrebu vitamínov a iných živín. Keďže je nepravdepodobné, že by každodenná strava spĺňala také vysoké požiadavky tela, športovci a kulturisti používajú špeciálne živiny a doplnky stravy, ktoré poskytujú najdôležitejšie živiny. A aké sú ingrediencie?

V strave športovcov a kulturistov sú najdôležitejšie bielkoviny, presnejšie v nich obsiahnuté aminokyseliny, ktoré ovplyvňujú rast svalového tkaniva (hmoty). Proteín je dôležitý pre každého, no ľudia, ktorí trénujú, by mali skonzumovať až 2 gramy tejto zložky na každý kilogram telesnej hmotnosti. Po druhé, dôležité sú aj zložky ako kreatín a L-arginín. Tie sú zodpovedné za svalovú silu a vytrvalosť. Je dobré, ak sa kombinujú s beta-alanínom, ktorý naopak posilňuje ich pôsobenie a navyše ovplyvňuje výkonnosť organizmu. Oplatí sa vybrať si aj doplnky, ktoré obsahujú povzbudzujúce a energiu zvyšujúce látky, napríklad kofeín.

Aká je úloha športovej výživy

Ťažko hovoriť o efektívnom silovom tréningu, okrem problematiky živín pre športovcov, teda najčastejšie takzvaných masových suplementov – aj keď sú typické aj vitamínové prípravky. Keď začínate svoje dobrodružstvo s formovaním svalov, a teda so živinami, stojí za to vedieť, aká je ich úloha.

Rýchly – a zároveň zdravý a pre telo bezpečný – rast svalového tkaniva je základnou úlohou proteínových doplnkov či gainerov, no nie jedinou. Ich druhou dôležitou úlohou je suplementácia, t. j. dodanie ďalších dávok vitamínov a minerálov, ale aj látok ako kreatín, kofeín, beta-alanín atď.

Organizmus, ktorý pravidelne a intenzívne cvičí, má väčšiu potrebu týchto druhov ingrediencií a nebude im schopný zabezpečiť ich každodennú stravu. Okrem toho živiny dopĺňajú energetickú hladinu, zvyšujú výkonnosť tela a znižujú únavu, čím dodávajú viac sily na ďalšie tréningy. Zároveň je takýto doplnok dobrý, keď je telo oslabené dlhou chorobou.

Temná stránka vitamínových doplnkov

Veľa sa hovorí o dôležitosti primeranej hladiny vitamínov a iných minerálov – na túto hladinu by ste si mali dávať pozor najmä v období oslabenia organizmu, pri redukčných diétach alebo pri intenzívnom fyzickom výkone, napríklad športovom tréningu.

Predtým, než si však začneme baliť mnohé druhy proteínových doplnkov či vitamínových doplnkov, poraďte sa s odborníkom (napr. dietológom, trénerom, lekárom), ktorý vám pomôže vybrať správne pomery vitamínových zložiek. Všetko preto, že dlhodobý nadbytok takýchto produktov môže byť pre ľudské telo smrteľný – môže napríklad negatívne ovplyvniť prácu obličiek alebo nervového systému.

K vitamínovým doplnkom by sa navyše malo pristupovať opatrne v prípade niektorých ochorení – najmä tráviaceho ústrojenstva a rakoviny, pretože vtedy užívané lieky môžu pre organizmus negatívne pôsobiť, nehovoriac o znížení biologickej dostupnosti, a tým aj účinnosti týchto liekov. drogy.

Jerzy