Zdravá výživa pre deti

Zdravá výživa pre deti

V súčasnosti sa veľa hovorí o probléme, ktorý postihuje čoraz väčší počet školopovinných detí. Ukazuje sa, že mnohí z nich sú obézni alebo bojujú s ťažkou nadváhou. Táto situácia je veľmi znepokojujúca, pretože sa týka celej Európy. Deti tučnia a tak začínajú trpieť chorobami dospelých, ako je cukrovka.

Lekári a odborníci na výživu bijú na poplach. Rodičia si často nevšimnú, že svoje deti jednoducho prekŕmia. Myslia si, že je to vynikajúce znamenie, že dieťa má veľkú chuť do jedla. Zbytočne však deti jedia obrovské množstvá sladkostí a slaných pochutín, ako sú čipsy a tyčinky. Neposkytujú žiadnu nutričnú hodnotu, iba prázdne kalórie.

Okrem toho deti pijú až príliš veľa sladených a sýtených nápojov. Namiesto toho by mali zvoliť nesýtené minerálne vody. Lekári a odborníci na výživu obviňujú rodičov, ktorí predsa rozhodujú o tom, čo ich deti jedia, pripravujú a podávajú im jedlá. Stojí za to zvážiť túto skutočnosť a trochu zmeniť stravovanie vášho dieťaťa.

Zdravé zmeny v školách

V posledných rokoch sa veľa hovorí o detskej obezite. Ukázalo sa, že tento problém postihuje čoraz viac mladých ľudí, ktorí začínajú trpieť rôznymi chorobami. Touto problematikou sa začalo zaoberať aj ministerstvo školstva, ktoré sa rozhodlo zaviesť niekoľko kľúčových zmien v našom vzdelávacom systéme na boj proti obezite u najmladších.

V prvom rade bolo prvým krokom zavedenie úplného zákazu predaja sladkostí a slaných pochutín na školách. Rovnako nie je dovolené predávať deťom sladené alebo sýtené nápoje. Dnes si deti v školách môžu kúpiť len ovocie, minerálku a chlebíčky z celozrnného pečiva.

Okrem toho sa zmeny udiali aj v školských jedálňach. Kuchyne dostali úplný zákaz používania cukru a soli. Jedlá by sa mali dochucovať bylinkami. Rodičia a žiaci sú v názore na zmeny, ktoré ministerstvo zaviedlo, rozpoltení. Mnoho ľudí sa tiež sťažuje, že jedlá sa stali nepožívateľnými a bez chuti.

Ako presvedčiť dieťa, aby sa zdravo stravovalo?

Ďalšia prechádzka s naším dieťaťom a opäť tá istá veta „Mami, kúp mi niečo sladké“. Je ťažké odmietnuť dieťa, ktoré si v skutočnosti neuvedomuje silu zdravého stravovania. Často sa stáva, že v tomto prípade bude naša útecha chcieť využiť rýchle občerstvenie v podobe hranolčekov alebo hamburgeru.

Ako presvedčiť svoje dieťa, aby jedlo zdravé jedlo, t.j. ovocie, zeleninu a mnohé ďalšie. Určite stojí za to rozhodnúť sa pre skutočný a úprimný rozhovor s naším dieťaťom, v ktorom sa presvedčíte o najdôležitejších hodnotách systému racionálnej výživy.

To môže nášho drobca do veľkej miery priblížiť k tejto dobe, že sa rozhodne, že je lepšie občas siahnuť po nejakom jablku ako po sladkostiach, ktoré mu môžu úplne pokaziť zúbky. V tomto prípade sa dá využiť aj systém odmien pre naše dieťa. Za to, že jedáva zeleninu a ovocie, ho môžete za odmenu vziať do kina alebo do parku. Práve dieťa dokáže takéto „zdravé jedlo“ jedlo účinne povzbudiť.

Jerzy