Dobrý stav kĺbov, ako sa oň starať?

Dobrý stav kĺbov, ako sa oň starať?

Kedy sa stav našich kĺbov zhoršuje? Bohužiaľ – najmä vtedy, keď sa venujeme intenzívnej fyzickej aktivite. V tomto prípade sa musíme starať najmä o naše kĺby, pretože ich zničenie nás môže dokonca vyradiť zo sveta športu.

Ľudia hovoria, že šport je dobrý pre vaše zdravie. Na jednej strane majú pravdu – na druhej strane, ak ju budeme intenzívne pestovať nezodpovedným spôsobom, môžeme si výrazne poškodiť zdravie.

Kedy dochádza k poškodeniu?
Kĺby sú v oveľa horšom stave, ak použijeme nesprávnu rozcvičku, prípadne ju pred cvičením nepoužívame vôbec, čo je najväčšia chyba. Veľa ľudí sa po tréningu vyhýba aj strečingu.

Vek
Čím je človek starší, tým viac mu hrozí poškodenie pri fyzickej aktivite. Čím sme starší, tým máme v tele menej kolagénu – chudnú nielen naše kĺby, ale vlastne každá bunka a každé tkanivo, čo je ideálny základ pre poranenia kĺbov. Niektorí sa aj neadekvátne stravujú – niektoré zložky stravy nás takmer vystavujú škodlivým faktorom.

Ako sa prejavujú poranenia kĺbov?

Skôr ako začnete používať kondicionéry, zistite, ako zistíte, že ste sa zranili. Príznakmi sú určite praskanie, stuhnutosť kĺbov a bolesť, ktorá sa môže vyskytovať v rôznej miere.

Obmedzenú pohyblivosť môžeme pociťovať aj v kĺboch ​​– až takmer totálnu neschopnosť pohybu. Kĺby podliehajú deformácii, ktorá sa (ak sa nelieči) môže stále viac a viac zhoršovať.

Kolagén
Jednou z látok, ktoré nám určite môžu pomôcť, je kolagén. Nielenže chráni pred následným poškodením, ale výrazne podporuje aj proces regenerácie, ak už k poškodeniu došlo.

Vlastnosti kolagénu
Kolagén patrí medzi bielkovinové vlákna, ktoré tvoria základ spojivového tkaniva. Jeho syntéza je možná len vtedy, keď máme dostatočné množstvo vitamínu C – preto sa treba pri liečbe kĺbov zamerať nielen na samotný kolagén, ale aj na vitamín.

Prípravok na báze kolagénu sa odporúča najmä starším ľuďom – práve oni najčastejšie trpia jeho výraznými nedostatkami.

Ingrediencie pre zdravé kĺby

Existujú rôzne prísady, ktoré môžu dodať zdravie a vitalitu našim kĺbom. Napríklad je to chondroitín – je súčasťou kĺbovej chrupavky, umožňuje jej úplné a správne odpruženie.

Chondroitín uľahčuje pohyby, je tiež zložkou, ktorá má veľmi pozitívny vplyv na efektivitu a vytrvalosť. Dokonale funguje v spojení s glukosamínom, zvyšuje tiež odolnosť kĺbov proti poškodeniu.

Vitamín C
Jednoduchá ingrediencia, ktorá dokáže urobiť veľa pre naše zdravie. Vitamín C je známy tým, že vo všeobecnosti zvyšuje našu odolnosť voči infekciám – ako sa ukazuje, jeho vlastnosti siahajú oveľa ďalej, než by ste si mysleli.

Regenerácia
Regenerácia kĺbov vitamínom C je založená na umožnení syntézy kolagénu. Ide o bielkovinové vlákna, zodpovedné nielen za pevnosť kĺbov, ale aj za ich väčšiu pružnosť a menšiu náchylnosť na poškodenie.

O kĺby sa oplatí starať už od najútlejších momentov – preto by ste si mali na začiatku tréningových plánov naplánovať aj … suplementáciu.

Jerzy