Živiny pre svalovú hmotu

Živiny pre svalovú hmotu

Vhodná suplementácia počas tréningu umožňuje rýchlo vybudovať dokonalú svalovú hmotu. Dobre zvolené živiny pre svalovú hmotu pochádzajúce z bezpečných zdrojov sa vyznačujú predovšetkým svojou účinnosťou.

Hlavnou úlohou športovej výživy je podpora rastu svalového tkaniva. Tieto typy prípravkov však tiež zvyšujú odolnosť tela a upokojujú bolesť, takže tréning môže byť intenzívnejší. Zložky suplementov navyše podporujú spaľovanie prebytočného tuku, budovanie len zdravých svalov alebo umožňujú telu oveľa rýchlejšie regenerovať po veľmi tvrdom tréningu. Existujú živiny s miernym anestetickým účinkom, ktoré pomáhajú pri najťažších bojoch s vlastným telom.

Pri používaní živín pre športovcov pamätajte na správne dávkovanie a neprekračovanie noriem odporúčaných výrobcami. Nadužívanie tohto typu prípravkov pôsobí na organizmus negatívne a namiesto ideálnych svalov sa môžu objaviť silné bolesti hlavy, slabosť, podráždenosť, malátnosť a mdloby, ako aj zníženie elasticity svalových vlákien.

Doplnky pre sochárstvo

Počas tréningu na plastiku nielen budujeme svaly, ale aj spaľujeme tuky. Počas redukčného obdobia, teda vyššie uvedeného spaľovania, potrebujeme vhodne zvolenú stravu a suplementáciu, aby sme telu dodali správne množstvo vitamínov a mikroelementov, z ktorých bude možné vybudovať svoju vysnívanú postavu.

Vhodne zvolené a používané prípravky uľahčujú a urýchľujú spaľovanie tukov, zvyšujú svalovú silu a rast, vytrvalosť, tlmia bolesti a urýchľujú regeneráciu tela po ťažkom tréningu.

Doplnky, ktoré majú významný vplyv na sochu, sú:

  • bielkoviny, regenerujúce svaly,
  • antikatabolické doplnky na zabránenie rozpadu svalov,
  • prostriedky na redukciu tuku,
  • kreatín,
  • multivitamínové prípravky, ktoré dodajú telu primerané množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov.

Pri zvýšenej fyzickej aktivite sa zintenzívňujú všetky metabolické procesy, takže telo potrebuje na vytvorenie pekne svalnatej postavy zvýšené množstvo stavebných látok. Na získanie požadovaných výsledkov v pomerne krátkom čase je potrebné doplnenie pri práci na soche.

Čo je kreatín?

Kreatín je stavebným kameňom svalového tkaniva a podieľa sa aj na chemických zmenách, ktoré spôsobujú svalové kontrakcie.
Kreatínové doplnky sú považované za jedno z najlepších anabolických činidiel (činidlá súvisiace s rastom telesných tkanív), ktoré používajú profesionálni športovci aj amatéri.

Tieto prípravky sú najobľúbenejšie medzi ľuďmi praktizujúcimi silové športy, pretože spôsobujú veľmi veľký nárast čistej svalovej hmoty v relatívne krátkom čase. Okrem toho tento typ suplementácie zvyšuje odolnosť organizmu voči záťaži, bolesti, zvyšuje silu a vytrvalosť a môže minimalizovať náchylnosť na zranenia pohybového aparátu, vďaka čomu sa tréning stáva efektívnejší.
Na trhu nájdete kreatín v rôznych formách: prášok, tyčinky, cukríky, tekuté, žuvačky, šumivý kreatín, kreatín citrát.

Suplementácia kreatínu užívaná podľa odporúčaní, s vhodnou stravou a vyváženým časom tréningu a odpočinku by nemala spôsobovať žiadne vedľajšie účinky. Nedostatočne výživné jedlo môže spôsobiť dehydratáciu, svalové kŕče, náchylnosť na naťahovanie, žalúdočné problémy.

Jerzy