Hromadné doplnky – termogenika a stimulanty rastu svalov

Hromadné doplnky – termogenika a stimulanty rastu svalov

Pri výbere správneho kondicionéra na plastiku treba venovať osobitnú pozornosť jeho zloženiu. Len správna kombinácia použitých ingrediencií umožní rýchlo zaznamenať účinky cvičení v kombinácii so suplementáciou. Ak chceme získať viditeľnú plastiku, oplatí sa siahnuť po živinách, ktoré výrazne redukujú telesný tuk.

Vďaka zvýšenému spaľovaniu tuku nahromadeného v tele bude získaná svalová hmota hodnotná, t.j. nebude obsahovať tuk. Dobré výsledky sa dosahujú užívaním termogénnych doplnkov, ktoré obsahujú látky zvyšujúce uvoľňovanie tepla.

To zase spôsobuje, že telo využíva energetický rezervoár tukového tkaniva na výrobu energie. Medzi rovnako dôležité živiny pre sochárstvo patria tie, ktoré obsahujú zlúčeniny, ktoré stimulujú správny rast svalového tkaniva, teda ovplyvňujú svalový katabolizmus. Tu sa odporúčajú najmä živiny s bohatým zložením aminokyselín.

Silové kondicionéry – zložky

Suplementy používané na zvýšenie sily obsahujú množstvo účinných látok, ktoré priaznivo pôsobia na vytrvalosť aj svalovú silu. Hlavnými zložkami tohto typu doplnku sú sacharidy. Sú dôležitým zdrojom energie potrebnej pri vysokej intenzite fyzickej aktivity.

Vďaka tomu, že sacharidy podporujú doplnenie strát glykogénu, umožňujú intenzívny tréning po celú dobu jeho trvania. Ďalšou látkou, ktorá sa objavuje v zložení živín pre silu, je aminokyselina arginín. Jeho úlohou je stimulovať produkciu oxidu dusnatého, a tým prispieva k zásobovaniu buniek esenciálnymi živinami, ako je energia, stavebné kamene, ale aj anabolické hormóny.

Arginín je tiež nepriamo zodpovedný za zvýšenie svalovej sily a vytrvalosti, a tak podporuje tréning značnej intenzity. Ďalšou skupinou zlúčenín používaných v živinách pre silu sú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom – BCAA, ktoré znižujú množstvo tukového tkaniva a výrazne zvyšujú svalovú hmotu.

Kreatín – najobľúbenejší masový doplnok

Kreatín patrí medzi suplementy, ktoré športovci najčastejšie používajú. Dôvod, prečo siahajú po tomto doplnku, je jednoduchý – počítajú so zvýšeným nárastom svalovej hmoty, a tým aj nárastom sily a dosahujú lepšie športové výsledky. Kreatín zvyšuje svalovú hmotu, zlepšuje vytrvalosť a silu a zvyšuje tréningový výkon.

Vo svojej štruktúre sa táto zlúčenina podobá proteínom zodpovedným za produkciu energie. Skladá sa z troch základných aminokyselín – arginínu, metionínu a glycínu. Žiaľ, treba pripomenúť, že dlhodobý príjem kreatínu môže spôsobiť vedľajšie účinky v podobe svalových kŕčov, dehydratácie, náchylnosti k nadmernému naťahovaniu, či rôznych typov žalúdočných problémov.

Nachádza sa v cukríkoch, tyčinkách, tekutých a dokonca aj vo forme šumivých látok. Podľa výrobcov spôsobuje v prvých týždňoch nárast čistej svalovej hmoty o 4 až 6 kilogramov. Treba však poznamenať, že žiadna športová organizácia neumožňuje súťažiacim užívať doplnky s obsahom tejto látky. Kreatín je dostupný na trhu v rôznych formách.

Jerzy