Kruhový tréning – vhodný aj pre začiatočníkov
Periférny tréning je výbornou voľbou pre ľudí, ktorí si chcú zlepšiť kondíciu a postarať sa o rozvoj všetkých partií svalov. Pri tomto type aktivity by ste mali vykonávať predtým stanovené cvičenia jeden po druhom, vyhýbajte sa príliš dlhým prestávkam (maximálne 15 sekúnd). Tvoria jeden okruh, odtiaľ názov tréningu.
V závislosti od vašej úrovne pokročilosti by ste mali pridať viac okruhov a každý cvik sťažiť na dosiahnutie pokroku. Najlepšie je cvičiť trikrát týždenne, pričom tréningové dni striedajte s oddychovými na regeneráciu svalov. Pre svoj progresívny charakter možno tento tréningový plán odporučiť začiatočníkom.
Cvičenia na okruhoch nemusia byť komplikované, nevyhnutné, aby boli technicky správne prevedené. Najlepšie je zvoliť 8-10 cvikov na jeden okruh. Dôležitým pravidlom kruhového tréningu je vyhýbať sa precvičovaniu rovnakých svalových skupín po sebe. Výber cvikov je v podstate neobmedzený, dôležité pri výbere je, aby zapájali celé telo, takže viackĺbové cviky budú lepšie.
Silový tréning na budovanie svalov
Ak sa chcete zbaviť nadbytočných kilogramov, nemusíte sa trápiť aeróbnym cvičením. Využiť môžete aj silové argumenty, teda tréning v posilňovni metódou tvrdej atletiky s mimoriadne účinnou tabatou. Celá aktivita je o zdvíhaní skutočne ťažkých váh. Podľa výskumníkov je táto forma silového tréningu v boji s nadbytočnými kilogramami rovnako účinná ako kardio tréning.
Výhodou ťažkotonážneho tréningu je zrýchlenie metabolizmu o niekoľko percent s efektom aj niekoľkých dní, vďaka čomu sa dlhodobo spaľujú tuky a pri každom sedení sa budujú svaly. Stačí takto cvičiť trikrát týždenne, zakaždým, keď máte regeneračný deň.
Po týždni alebo dvoch intenzívnych silových tréningov môžete zmeniť taktiku. V ďalších fázach si tabatu môžete pripravovať aj niekoľkokrát do týždňa – je známe, že je to rýchle a efektívne. Už to nevyžaduje ďalšiu záťaž, aby ste mohli vidieť rýchle výsledky. Stačí telesná hmotnosť cvičenca.
Tréning skákania cez švihadlo
Skutoční profesionáli cvičia so švihadlom. Vedel o tom už Rocky, teraz to vie aj Pudzian. Švihadlo – nenápadný prívlastok priamo z detského ihriska – je najlepším dôkazom toho, že tréningové vybavenie nemusí stáť polovicu platu a kľúčom k úspechu sú niekedy tie najjednoduchšie riešenia. Cvičenie so švihadlom dokonale spaľuje kalórie, ale umožňuje aj rozvoj motorickej koordinácie a obratnosti, núti nás trénovať aj rovnováhu tela.
Práve tieto aspekty skokového tréningu ho oceňujú boxeri. Kým však začneme skákať cez švihadlo vážne, je potrebné vykonať poriadnu rozcvičku. Stačia jednoduché strečingové cvičenia, neoceniteľné však vtedy, keď sme švihadlo doteraz neriešili, alebo keď „skoršie“ znamená rané detstvo.
Mali by ste tiež začať s ľahkými skokmi, v pomerne pomalom tempe, aby ste ich postupne zväčšovali a rozvíjali usporiadanú techniku akcie. Na rozdiel od zdania to nie je také jednoduché. Pri skákaní cez švihadlo je dôležitý výber obuvi: skákanie naboso preťažuje kĺby. Na ich ochranu je lepšie držať nohy mierne pokrčené.