Kardio tréning

Kardio tréning

Kardio tréning je typický tréning zameraný na zlepšenie fyzickej kapacity a odolnosti organizmu. Osobní tréneri čoraz častejšie odporúčajú túto formu cvičenia ľuďom, ktorí chudnú. Nie je obmedzený, kto sa môže tohto typu školenia zúčastniť, nezáleží na veku ani pohlaví.

Len treba pamätať na to, že miera námahy by mala byť primeraná aktuálnym schopnostiam daného človeka – príliš intenzívne začiatky pre amatéra môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Charakteristickým znakom kardio tréningu je nepochybne jeho mierna intenzita, no využíva sa dlhodobo. Celkové minimum, ak chceme viditeľné výsledky, je cvičiť aspoň 3x týždenne minimálne 30 minút.

Nie je to príliš dlhý tréning, takže s ním ľahko strávite nejaký čas aj počas dosť intenzívneho dňa. Akú aktivitu možno považovať za kardio tréning? Najčastejšie je to beh, plávanie, bicyklovanie, aerobik alebo cvičenie v posilňovni na strojoch špeciálne prispôsobených na tento druh aktivity.

Najúčinnejší kardio tréning

Ak sa snažíte o 20 minút kardio tréningu každý deň, mali by ste ešte zvážiť, či vám to skutočne umožňuje dosiahnuť maximálne výsledky. Vyhovuje kardio, ktoré robíte, vašim individuálnym potrebám? Intervalový tréning sa ukázal ako kľúč k zvýšeniu kardio výkonu.

A pokiaľ ide o kardio pre ženy, je to ešte vhodnejšie. Intervalový tréning je jednoduchý nápad, ale môže z neho profitovať každá žena – dokonca aj tie, ktoré sú na vysokej úrovni vo fyzickej aktivite. Najdôležitejšie je zvýšiť alebo znížiť intenzitu celého tréningu. Ide o prechod z cvičenia strednej intenzity na cvičenie s vysokou intenzitou.

Tento hrot vyžaduje veľa energie, takže zakaždým podporuje váš metabolizmus, spaľovanie kalórií a odstraňovanie tuku. Možno teda cviky, ktorým momentálne venujete toľko svojho času, nie sú pre vás tým najlepším riešením, ale naopak – musíte si nájsť niečo iné, aby ste využili svoj maximálny potenciál.

Tréning nôh

Tréning nôh je jedným z najdôležitejších prvkov pri vypracovaní podrobného tréningového plánu. Ak si to zariaďujeme sami, stačí si zapamätať pár základných pravidiel a všetko by malo ísť ako po masle. Po prvé, vždy je najlepšie začať tréning nôh drepmi – potom prejdite na ďalšie cviky.

Drepy sú jedným z najnáročnejších cvikov, preto sú tým najlepším začiatkom. Nezabúdajme, že nohy sú jedným z najdôležitejších prvkov ľudského tela, preto ich stavu musíme venovať osobitnú pozornosť. Zmeňme cviky, nerobme stále to isté. Rutina nie je najlepším spojencom pri budovaní tela.

Štvorhlavý stehenný sval – pri pohľade na ľudskú postavu najviditeľnejší sval stehna, preto sa oplatí venovať nejaký čas tréningu tejto časti tela. Dôležité je na začiatku prispôsobiť intenzitu tréningu aktuálnym možnostiam. Časom by sa mala pomaly zvyšovať.

Jerzy