Mimoriadna popularita doplnkov – kde ich kúpiť?

Mimoriadna popularita doplnkov – kde ich kúpiť?

Ľudia, ktorí majú záujem starať sa o svoje zdravie a pohodu, sú vo všeobecnosti otvorení tomu, aby si overili a prípadne vyskúšali nové výživové produkty na trhu. V skutočnosti to môže byť dobrý trend, pokiaľ ide o hľadanie dobrých doplnkov stravy, ktoré môžu pomôcť zlepšiť ich zdravie.

Seniori sú zvláštnym spôsobom zaplavení zdravotnými problémami. Anti-aging produkty sú medzi nimi vďaka svojmu veku mimoriadne obľúbené. Dobrým miestom pre tých, ktorí chcú vyskúšať rôzne takéto produkty, sú aukcie a internetové obchody. Mnohé z produktov, ktoré sú považované za najlepšie, sa predávajú výhradne cez internetový marketing a nie sú dostupné v kamenných predajniach.

Pri hľadaní najlepších doplnkov stravy sa tiež oplatí postupovať prostredníctvom webovej stránky, ktorá má dokonalú povesť a ponúka dobré ceny. Týmto spôsobom je jednoduchšie a lacnejšie vyskúšať rôzne doplnky, aby ste našli ten najlepší.

Bylinné doplnky – fungujú?

V prvom rade si treba dávať pozor. Nevýhodou samoliečby bylinnými doplnkami je, že niektoré produkty preukázateľne pôsobia proti liekom na predpis. Napríklad v roku 2001 Dr. Piscitelli z National Institutes of Health preukázal významné úrovne interakcií medzi ľubovníkom bodkovaným (Hypericum perforatum), rastlinným produktom predávaným ako doplnok stravy, a liekom známym ako Indinavir, inhibítorom proteázy na liečbu infekcie HIV.

Bylina tiež spôsobila negatívne interakcie s liekmi na rakovinu užívanými počas chemoterapie a antikoncepčnými liekmi. Odborníci zvyčajne odporúčajú vyváženú stravu, ktorá je plná zdravých živín (omega-3, antioxidanty atď.) ako lepšiu možnosť ako užívanie doplnkov. Niekoľko doterajších štúdií ukázalo, že v skutočnosti môžu bylinné doplnky priamo prospievať zdraviu mozgu. Najlepší dávkovací režim pre tieto doplnky však stále nie je známy.

Svet nie je o doplnkoch

Štatistiky o predaji doplnkov stravy by umožnili dospieť k záveru, že táto kategória produktov je základom zdravia moderných ľudí. Kupujú si ich toľko, že je zvláštne, že spoločnosť netvoria len exempláre zdravia. A predsa nie je, pretože samotné doplnky nie sú ideálne produkty.

A čo viac, ďalšie výsledky výskumu ukazujú, že v mnohých z týchto typov doplnkov je viac zlého ako dobrého. Ťažko povedať, prečo Slováci tak radi chodia do lekární a berú tabletky. Možno podľa ich názoru robia niečo dobré pre seba. A keďže sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené skratky, je to aj prístup k zdraviu.

Vyžaduje si to však racionálnejší prístup. Na posilnenie imunity organizmu a zabezpečenie prístupu ku všetkým cenným živinám netreba veľa. Namiesto lekárne stačí zájsť do potravín. Bude to určite lacnejšie. A zdravšie, takže nie je nad čím rozmýšľať.

Jerzy