Tréning s efektmi

Tréning s efektmi

Pobyt v posilňovni a užívanie suplementu neznamená, že po určitom čase zaznamenáme účinky v podobe nárastu suchej svalovej hmoty. Aby bol náš plán úspešný, musíme ho správne realizovať.

Na pravidelnosti záleží – kúpa členstva v posilňovni je len prvým krokom k úspechu. Ak cvičíme na atlase raz za mesiac, je nepravdepodobné, že získame uspokojivé svaly. Vypracovanie dobrého tréningového plánu je nevyhnutné. Systematické návštevy a cvičenia, ktoré robíme technicky, nás môžu priviesť k nášmu cieľu. Dôležitá je technika. Ak cvičíme veľa, ale zle, netrénujeme správne svaly. Príkladom takéhoto cvičenia je tlak na lavičke.

Buďte umiernení – Ak chceme urobiť tisíc sed-ľahov za jeden deň, a potom mať dva týždne voľno a získať ploché brucho, mýlime sa. Rovnako tak, ak sa chystáme cvičiť tri dni po sebe a zvyšok týždňa máme voľno. Dodržiavanie primeraných prestávok medzi tréningami je dôležitým pravidlom. Vtedy sa svaly budujú a regenerujú.

Veľmi efektívny tréning

Jedným z princípov efektívneho tréningu je jeho diferenciácia – zavádzanie nových cvikov stimuluje svaly k väčšej práci, má vplyv aj na rast svalovej hmoty.

Pri intenzívnom tréningu naše telo spotrebuje nielen veľa energie, ale aj živín. Kým u ľudí, ktorí trénujú sporadicky alebo rekreačne, sa tieto nedostatky dajú ľahko nahradiť, u tých, ktorí trénujú pravidelne, je vec zložitejšia. Športovci si uvedomujú, aké dôležité je neustále dopĺňať stratené živiny – práve bielkoviny a sacharidy sú zodpovedné za efektivitu tréningu, ako aj za postupné budovanie svalovej hmoty.

Adekvátna strava nie je vždy dostatočná, preto odborníci na výživu odporúčajú ľuďom vystaveným vysokej športovej námahe doplnky a živiny. Spomedzi živín sú najobľúbenejšie tie kombinujúce bielkovinové, sacharidy a vitamínové sety – takto pripravená zmes sa konzumuje pred alebo po tréningu, umožňuje doplniť nedostatky živín a dodať telu „palivo“ na cvičenie.

Pri plánovaní intenzívneho tréningu sa oplatí mať takýto nápoj po ruke.

Srvátkový proteín s výhodou vo forme – Množstvo doplnkov podporujúcich budovanie svalovej hmoty určite dokáže zastrašiť a zdanlivo jednoduchou voľbou prestáva byť. Medzi ostatnými prípravkami vynikajú srvátkové proteíny. Prečo sú také obľúbené? Srvátka je tekutý vedľajší produkt pri výrobe syra. Má široké využitie v kozmetike a v poslednom čase aj v medicíne. Okrem toho sa z neho vyrába srvátkový proteín, ktorý je jedným zo základných prvkov stravy mnohých športovcov.

Rozlišujeme tieto typy srvátkových bielkovín:

  • srvátkový proteínový koncentrát (WPC),
  • proteínový proteínový izolát (WPI),
  • srvátkový proteínový hydrolyzát (WPH).

Výhodou srvátkového proteínu je, že je zdrojom esenciálnych aminokyselín. Navyše sa dajú ľahko začleniť do stravy, veľmi rýchlo sa vstrebávajú a trávia. Bez významu tu nie je ani fakt, že veľmi priaznivo pôsobí na svalovú hmotu, zlepšuje citlivosť na inzulín a zrýchľuje metabolizmus. Srvátkový proteín má pozitívny vplyv aj na imunitný systém fyzicky aktívnych ľudí.

Jerzy