Na čo si dať pozor pri cvičení?

Na čo si dať pozor pri cvičení?

Aj ľudia, ktorí sú na seba veľmi opatrní, môžu pri intenzívnej fyzickej námahe utrpieť úraz. Na čo si dať obzvlášť pozor, aby ste svoje telo nevystavili poškodeniu? V prvom rade nikdy a za žiadnych okolností nezabúdajte na rozcvičku. Ak máte málo času a bojíte sa, že to s rozcvičkou nestihnete, radšej tréning vynechajte a zbytočne neriskujte.

Po druhé, dávajte pozor na miesta, ktoré sú obzvlášť náchylné na zranenie. Nezaťažujte príliš kĺby, najmä kolená. Nezabúdajte na to, aby ste cviky vykonávali opatrne podľa odporúčaní trénera so zachovaním správneho držania tela. Akákoľvek chyba, zlé pokrčenie kolien alebo nesprávne postavenie trupu môže viesť k bolestivým zraneniam.

Liečba úrazu často trvá týždne a je veľmi bolestivá. Buďte teda opatrní, keď ste fyzicky aktívni a nikdy nerobte žiadne cvičenie, ktoré presahuje možnosti vášho tela. Nezabúdajte ani na správne zvolený športový outfit, najmä ak beháte v správnej obuvi, je absolútnou nevyhnutnosťou.

Ako sa držať rozhodnutia pravidelne trénovať?

Čo je na pravidelnom tréningu najťažšie? Vytrvalosť! Určite každý z vás už nie raz rozhodoval o každodennej fyzickej aktivite. A určite väčšina z vás svoje predsavzatie nedodržala. Čo robiť, aby ste príliš rýchlo nestratili motiváciu k pravidelnému cvičeniu? V prvom rade by ste si mali stanoviť konkrétny cieľ, ktorý chcete dosiahnuť.

Pamätajte však, že by mal byť na dosah. Príliš vysoko nastavená latka sa môže vrátiť späť. Každý úspech si dôkladne zapíšte. Správajte sa k sebe ako k dieťaťu a za každý úspech sa odmeňte. Môže to byť maličkosť – sladká čokoláda alebo obľúbená káva.

Postarajte sa o správnu spoločnosť – ak máte tréningového partnera, budete vedieť na tréningu nielen ohovárať, ale sa aj navzájom motivovať. Ak náhodou vynecháte tréning, nerozbíjajte sa a nevzdávajte sa ďalšej aktivity. Každý má právo na horší deň – na druhý deň ráno si oblečte športové oblečenie a začnite cvičiť!

Spôsob, ako získať dokonalú postavu

Každá žena má nejaké komplexy – najčastejšie je to priveľa tuku v okolí brucha, zadku či nôh. Prestaňte sa dnes trápiť zbytočnými centimetrami a pustite sa do práce! Zistite, koľko úsilia je potrebné na dosiahnutie požadovaných rozmerov. V skutočnosti stačí pravidelný pohyb a správna strava.

Žiaľ, k veci treba pristupovať komplexne. Neexistuje buď – alebo. Nestačí, že budete hladovať – potom sa dostaví jojo efekt. Trápenie sa cvičením neprinesie požadovaný výsledok, ak si po každom tréningu dáte pizzu a zapijete ju studeným pivom. Tu nie je priestor na kompromisy – počíta sa celková práca.

Začnite s malým opakovaním každý deň. Urobte sériu drepov, záklonov a kľukov. Nezabúdajte ani na krátke behy a strečingové cvičenia. Posilnite svaly celého tela cvičením takzvaného planku. Svoj cieľ dosiahnete malými krokmi a už nikdy sa pri pohľade do zrkadla nebudete sťažovať na svoju postavu.

Jerzy