Čo sú sacharidové doplnky?

Čo sú sacharidové doplnky?

Sacharidové doplnky sú tiež známe ako karbo. Sú určené pre vytrvalostných športovcov, ktorí sú každodenne vystavení veľkej fyzickej námahe. To, čo odlišuje tieto doplnky, je výrazne zvýšené množstvo sacharidov – tie sa v ľudskom tele premieňajú na energiu.

Stojí za to vedieť, že suplementy tohto typu môžu mať sacharidy s premenlivou absorpciou – preto sa oplatí vyberať také, ktoré zodpovedajú tréningovému režimu konkrétneho hráča. Môžete si vybrať medzi suplementmi, ktoré budete užívať pred a po tréningu. Sacharidové doplnky vám okrem toho, že poskytujú správne množstvo sacharidov premenených na energiu, umožňujú aj zrýchlenie anabolických procesov a zamedzenie vyčerpania svalovej hmoty.

Telo získava energiu z dodaných ingrediencií, nie z bielkovín vo svaloch. Oplatí sa vedieť aj to, že sacharidové suplementy výrazne ovplyvňujú pracovný čas svalov – poskytnutím energie pre telo je možné trénovať dlhšie a intenzívnejšie. Živiny sú dostupné v športových obchodoch.

Čo sú sacharidové doplnky?

Sacharidové doplnky sú produkty určené na každodenné užívanie osobami vystavenými výraznému poklesu energie, napríklad pre športovcov. Hlavnou zložkou tohto typu produktov sú sacharidy – objem v 100 gramoch produktu môže dosiahnuť až 80 percent. Zvyšok produktu tvorí malé množstvo bielkovín, ako aj vitamínov a minerálov.

Takéto zloženie suplementu v prvom rade prospieva k predĺženiu tréningového času – je veľmi dôležité najmä z pohľadu vytrvalostných športovcov: cyklistov, bežcov, lyžiarov. Vysoký dopyt po sacharidoch vyplýva z neustálej straty glykogénu počas fyzického výkonu.

Sacharidy sa tiež podieľajú na regeneračných procesoch. V zložení suplementu nájdeme jednoduché aj komplexné sacharidy. Zvyšné zložky, ako je proteín, účinne inhibujú katabolické procesy. Vitamíny a stopové prvky sú primárne zodpovedné za udržiavanie rovnováhy vody a elektrolytov v tele. Sú tiež nevyhnutné pre budovanie imunity.

Ako fungujú sacharidové doplnky?

Fungovanie sacharidových doplnkov, na rozdiel od zdania, nie je len o poskytovaní cukrov používaných na výrobu energie. Živiny dokonale zlepšujú výkonnosť organizmu a priaznivo ovplyvňujú proces regenerácie organizmu po dlhom tréningu. Stojí za to vedieť, že pôsobenie živín môže byť viacstupňové.

Ide najmä o dôsledok rozdielneho vstrebávania sacharidov obsiahnutých v konkrétnych produktoch. V prípade pomaly vstrebateľných sacharidov, ako sú komplexné cukry, je dôležité ich dobre skonzumovať pred cvičením. Telo ich má potom čas vstrebať a premeniť na glykogén. Rýchlo stráviteľné sacharidy, teda jednoduché cukry, by ste mali prijať tesne pred alebo počas tréningu.

Vďaka tomu je možné ich rýchlo premeniť na potrebnú energiu a podporiť športovca v predĺžení tréningového času.Proteíny obsiahnuté v živinách ovplyvňujú predovšetkým regeneračné procesy: brzdia katabolické procesy a tiež pomáhajú brzdiť prekyslenie svalov.

Jerzy