Podľa čoho sa rozhodujem o spaľovaní kalórií?

Podľa čoho sa rozhodujem o spaľovaní kalórií?

Nie každý vie, čo môže určiť počet spálených kalórií. To, či počas tréningu stratíme 200, 500 alebo dokonca 1000, môže do veľkej miery závisieť od niekoľkých dôležitých faktorov.

Počet kalórií, ktoré spálite, môže byť spôsobený:

  • trvanie tréningu: veľká časť ľudí necvičí dlhší čas, a preto nemôžu byť spokojní s ich výsledkami. Akýkoľvek typ úsilia v režime nepretržitej únavy povedie k efektívnemu tréningu.
  • -tempo tréningu: nemali by ste trénovať každý deň s rovnakou frekvenciou. Po niekoľkých dňoch si telo na tento druh námahy môže zvyknúť. Dobrá kondícia sa tak nebude správne rozvíjať a počet spálených kalórií v prípade takéhoto tréningu bude neustále klesať
  • -naše pohlavie: treba si uvedomiť, že práve muži dokážu spáliť kalórie rýchlejšie ako ženy. Prečo sa to deje? Prvým faktorom je hmotnosť a druhým rýchlejšie vyhorenie u muža.

Počet spálených kalórií pri behu a bicyklovaní

Na začiatku je jedným z najlacnejších športov beh. Stojí za zváženie, koľko kalórií dokážete spáliť pri behu pri priemernej rýchlosti 6 km/h, 8 km/h a 10 km/h. V prípade prvého môže človek s hmotnosťou 70 kg za hodinu spáliť asi 400 kcal. Ak ide o rýchlosť 8 km/h pri podobnej hmotnosti, za hodinu môže byť spálených kalórií až 550. V prípade rýchlejšieho tempa 10 km/h môže človek s hmotnosťou 70 kg ľahko stratiť cca. 700 kcal.

V porovnaní s druhým športom, ktorým je cyklistika, môže byť situácia úplne iná. Počet kalórií, ktoré spálite, môže byť kvôli tempu o niečo nižší. Človek s hmotnosťou 70 kg za hodinu bicyklovania rýchlosťou 10 km/h je schopný spáliť asi 240 kcal. So zvýšením rýchlosti na 15 sa môžete zbaviť 280 kcal. Pri ešte vyššom tempe, od 19 do 22 km/h, spáli 70-tka asi 550 kcal. Môžete vidieť, že beh je dôvodom, prečo spálite viac kalórií

Ako behať, aby ste sa nenudili?

Beh je veľmi dobrá fyzická aktivita. Po pár tréningoch nám však začína niečo chýbať. Súčasné trasy sa nám stali príliš monotónnymi a nedostatok spoločnosti počas behu môže byť deprimujúci. Ako spestriť tréning bežca.

Aby ste prerazili a mali zaujímavejší chod, stojí za to porozmýšľať o ďalšej spoločnosti. To je dôležité najmä pre vaše držanie tela a techniku. Beh s niekým skúseným môže byť len prínosom. Vždy sa nájde niekto, kto vám môže povedať o zlom dýchaní alebo nesprávnom držaní tela.

Tréning každého bežca je nová trasa. V skutočnosti môže byť veľmi nudné robiť tú istú trasu znova a znova. Beh si musíte spestriť výberom inej oblasti. Tentokrát si vyberte niečo nové. Namiesto behu v parku sa rozhodnite behať v lese.

Na úplný záver sa oplatí dať si počas behu prestávku. Je výhodnejšie vykonať rovnaký 45-minútový beh v 3 sedeniach po 15 minút. To všetko môže zaručiť konštantné tempo behu bez akéhokoľvek oddychu.

Jerzy