Príprava na tréning

Príprava na tréning

Aby bol tréning efektívny a prebiehal hladko, stojí za to sa naň poriadne pripraviť. Pri starostlivosti o každý detail môžeme cvičiť efektívne a bezpečne.

Úloha rozcvičky – Rozcvička pred tréningom je povinnosťou každého športovca. Nedostatok strečingových cvičení a krátky aeróbny tréning môže mať za následok zranenie svalov alebo kĺbov. Ak správne zahrejeme svaly a zlepšíme pohyblivosť kĺbov, pri následných cvičeniach nebude trpieť pohybový aparát. Môžete tu využiť bežecký pás, bicykel alebo švihadlo. Tieto cvičenia vám tiež pomôžu spaľovať tuk.

Vytrvalosť a anabolizmus – Musíme zabezpečiť, aby boli v tele stimulované anabolické procesy. Potom uvidíme výsledky nášho úsilia pomerne rýchlo. To sa dá dosiahnuť pomocou doplnkov, ktoré stimulujú budovanie svalových bielkovín. Bude to kreatín, ZMA alebo L-arginín. Okrem toho podporme odolnosť organizmu a starajme sa o jeho hydratáciu a prísun cenných minerálov. Oddiali únavu.

Jedlo pred tréningom

Aby fyzická aktivita priniesla požadované výsledky, je potrebná vyvážená strava. Športovec by mal jesť štyri až šesť jedál denne. Dôležité je najmä jedlo po tréningu, ktoré by malo byť veľmi kalorické, bohaté na sacharidy a bielkoviny, ako aj vitamíny a minerály.

Netreba však prehliadať ani dôležitosť predtréningového jedla. Mala by byť ľahká, aby príliš nezaťažovala telo. Treba ho užiť hodinu až dve pred plánovanou fyzickou aktivitou. Skvelým jedlom pred tréningom môže byť ovocný šalát alebo hrsť orieškov. Oplatí sa ho doplniť aj vhodnými doplnkami.

Pred fyzickou aktivitou sa oplatí jesť predovšetkým spaľovače tukov, ako je L-karnitín. S ich pomocou tréning pomôže nielen spevniť svaly, zvýšiť našu silu a kondíciu, ale aj efektívne spáliť prebytočný tuk. Pred tréningom môžete užívať aj doplnok horčíka a draslíka, keďže tieto látky sa pri vysokej fyzickej aktivite veľmi rýchlo vyčerpajú.

Tréning vyžaduje hydratáciu

Ak sa intenzívne namáhame v posilňovni, naše telo bude vyžadovať zložky, ktoré podporujú vytrvalosť a zaručujú hydratáciu. Vďaka tomu predídeme dehydratácii a ochránime sa pred predčasnou únavou.

Voda a izotonika – Ideálnym riešením je izotonický nápoj, vďaka ktorému telo prijíma vodu a minerály. Tie posledné strácame potom, a preto je pri cvičení veľmi dôležité dopĺňať ich nedostatok. Minerály regulujú metabolické procesy. Ich správne množstvo je nevyhnutné na správne spaľovanie tukov a vykonávanie energetických procesov. Nedostatok minerálov znamená nízku výkonnosť organizmu a rýchlu únavu. Izotonické nápoje vyrovnávajú hladinu elektrolytov a chránia pred rýchlou únavou. Neperlivá voda je tiež dobrý spôsob hydratácie. Vždy sa oplatí mať ho v športovej taške.

Pre koho je energia určená? – Energetické nápoje, ktoré v obchodoch nechýbajú, nie sú spôsob, ako uhasiť smäd či dodať si energiu počas tréningu. Kofeín, ktorý je ich hlavnou zložkou, len stimuluje koncentráciu, ale nereguluje hladinu minerálov v tele.

Jerzy