Spánok a zdravý životný štýl

Spánok a zdravý životný štýl

Keď máme v pláne prechod na zdravý životný štýl, nemali by sme zabúdať ani na kvalitný spánok. Má obrovský vplyv na to, ako sa cítime a ako vyzerá náš deň. Preto, aby ste žili zdravo, mali by ste sa starať aj o zdravý spánok. Je to najdôležitejší a najspoľahlivejší spôsob regenerácie.

Ak teda chcete trénovať intenzívne, mali by ste dbať na správny odpočinok. V opačnom prípade školenie neprinesie správne výsledky. Ak nemáte dostatok spánku, vaša motivácia a pohoda klesá. A tréning je viac únavný, ako uvoľňuje energiu. Oveľa náchylnejší ste aj na zranenia, ktorým sa v prípade preťaženia nášho tela nevyhneme.

Spať by sme mali od 7 do 8 hodín (nepriaznivý je nielen príliš krátky, ale aj príliš dlhý spánok). Oplatí sa postarať sa nielen o správnu dávku spánku, ale aj o jeho kvalitu. Vyvetraná miestnosť nám umožní rýchlejšie zaspať a lepšie sa okysličiť. Pohodlná posteľ vám umožní odpočinúť si chrbticu. Na druhej strane čerstvá podstielka nám uľahčí dlhý a ničím nerušený spánok.

Redukcia tuku

Tréning na redukciu telesného tuku je neodmysliteľnou súčasťou tréningu pre milovníka fitness alebo kulturistiky. Treba ho kombinovať v správnom pomere s tréningom na svalovú hmotu a plastiku. Často však robíme chybu a náš redukčný tréning je skôr ten na spaľovanie kalórií a nie na budovanie svalového tkaniva.

Aby bolo školenie efektívne, malo by sa viesť pomocou vhodného školiaceho plánu prispôsobeného našim potrebám a možnostiam. Využiť sa dajú rôzne tréningové metódy, ako napríklad aeróbny kruhový tréning, alebo bežne používaný tréning celého tela, ktorý umožňuje precvičiť všetky svalové skupiny počas jedného sedenia.

Tento prístup zaručuje stratu telesného tuku za súčasného rozvoja svalovej hmoty. Vhodný tréning, samozrejme, neprinesie výsledky, ak nie je spojený s vhodnou stravou, ktorá dodá energiu nášmu tréningom zaťaženému organizmu na požadovanej úrovni.

S týmto všetkým môže pomôcť split tréning

Mnoho ľudí sa rozhodne pre delený tréning bez toho, aby vôbec vedeli, čo to je a čo to je. Preto skôr ako začneme, mali by sme si o tomto tréningu prečítať. Delený tréning je inak delený tréning. O čom to je? Pointou tohto tréningu je, že precvičíte každú partiu tela zvlášť.

Často je cvičebný plán zostavený tak, že každý deň je iný. Jeden deň by ste mali cvičiť nohy a druhý napríklad ruky. Prečo by sa to malo robiť? Takýto cvičebný režim umožňuje oveľa intenzívnejšiu stimuláciu jednotlivých svalových skupín, čo sa premieta do oveľa rýchlejšieho nárastu svalovej hmoty a tvarovania postavy.

Okrem toho sa svaly môžu rýchlejšie zotaviť. Kto používa tento cvičebný plán najviac? Jednoznačne športovci, pretože v týchto predmetoch sú skúsení. Neodporúčajú sa začiatočníkom, pretože bez znalostí a skúseností v tejto oblasti si môžete ublížiť zaťažovaním mesta. Preto by ľudia, ktorí to nevedia, mali využiť pomoc osobného trénera.

Jerzy