Základy zdravej výživy

Základy zdravej výživy

Ak chcete schudnúť a chcete sa rýchlo zbaviť nadbytočných kilogramov, stačí vám dodržiavať túto diétu na spaľovanie tukov, ktorá pomôže vášmu telu zbaviť sa nechcených kilogramov. A čo je najdôležitejšie, detox. Faktom je, že telo neschudne, ak je plné toxínov.

Preto prvé dva dni diéty treba jesť len ovocie, zeleninu, piť veľa vody a zeleného čaju. To pomôže telu zbaviť sa toxínov a chudnutie začne fungovať efektívnejšie. Namiesto 3 veľkých jedál denne je najlepšie jesť 6 malých jedál počas dňa. Pomôže vám to naštartovať metabolizmus vášho tela počas dňa, aby ste spálili čo najviac kalórií.

Musíte sa zamerať na ovocie a zeleninu. Pri každom jedle sa uistite, že polovicu jedla, ktoré zjete, tvorí čerstvé ovocie alebo zelenina. Čerstvé potraviny najviac pomáhajú pri chudnutí. Udržíte tak toxíny vo vašom tele na nízkej úrovni a pomôže vám to rýchlo schudnúť. Majte tiež na pamäti, že hladovky nikdy nefungujú.

Strečing – vždy pred každým tréningom

Niektorí ľudia spájajú zdravý životný štýl s náročnou stravou a namáhavým cvičením. Žiaľ, aj ľudia, ktorí sa snažia žiť zdravo, často zabúdajú na tretí, rovnako dôležitý prvok, ktorým je regenerácia. Jeho nedostatok vedie k stagnácii účinkov tréningu, svalovej záťaži, únave, stresu a zníženiu motivácie.

Kľúčovým prvkom regenerácie cvičiacich ľudí je správny strečing po tréningu, bohužiaľ veľmi často zanedbávaný alebo nedbalý. Strečing umožňuje unaveným svalom zotaviť sa, uvoľní ich a umožní im oddych. Svaly, ktoré sú v neustálom napätí, sa nevyvíjajú správne, a preto sa ľudia, ktorí sa po cvičení nenaťahujú, často sťažujú na nedostatok uspokojivých výsledkov.

Strečing možno považovať aj za rovnocennú tréningovú jednotku, pretože správne vykonaný má na telo rozhodne blahodarný vplyv. Pravidelne naťahované svaly sú silnejšie, efektívnejšie, odolnejšie a trvácnejšie.

Kardio tréning oceníte najmä pri chudnutí

Pre kardio tréning je charakteristické cvičenie strednej intenzity, ktoré sa vykonáva relatívne dlho, t.j. minimálne 30 minút. Tréningom sa tento čas môže predĺžiť. Názov tejto formy aktivity poukazuje na srdce a skutočne, kardio cvičenia zvyšujú efektivitu srdcového svalu.

Na hodnotenie intenzity tréningu sa používa merač srdcovej frekvencie. Práca v posilňovni by mala prebiehať v oblasti 60-70% maximálnej tepovej frekvencie, vypočítanej napríklad zo vzorca: Tmax = 220 – vek. Tento rozsah srdcovej frekvencie sa nazýva zóna spaľovania tukov. Základným strojom pre kardio tréning v posilňovni je bežiaci pás. Využiť môžete aj eliptický trenažér, stacionárny bicykel alebo stepper.

Pre spestrenie tréningu sa oplatí vyskúšať rôzne nastavenia týchto zariadení. Každému cvičeniu by malo predchádzať rozcvičenie a ukončené strečingom. Podľa niektorých sú na chudnutie najúčinnejšie kardio cvičenia. Aby ste si však užili účinky spaľovania aj po tréningu a zrýchlili metabolizmus, oplatí sa pridať do plánu aj silové cvičenia.

Jerzy