Testovanie dostupných živín

Testovanie dostupných živín

Využívanie testov a kontrola produktu pred jeho kúpou je dobrým zvykom a čoraz častejšie sa môžete stretnúť v profesionálnych predajniach so živinami pre športovcov so správne pripravenými štartérmi. Takéto špecifické testery vám umožňujú vytvoriť si názor na doplnok, pokiaľ máte dostatok skúseností na odhadnutie jeho skutočného použitia v rámci desiatich porcií.

Je tiež ideálnym riešením pre všetkých, ktorí z nejakého dôvodu zamýšľajú zmeniť svoj súčasný doplnok a nie sú úplne presvedčení, či bude nová voľba skutočne lepšia. Ľudia so špecifickým zdravotným stavom by si tiež mali, ak je to možné, najprv zakúpiť tester a postupne kontrolovať reakciu svojho tela na jeho zavedenie do každodennej stravy.

Treba si však uvedomiť, že živiny kupované v tak malom množstve sú dosť neekonomickým riešením a ak sa rozhodneme pre konkrétnu značku a doplnok zaradíme dlhšie, určite sa oplatí investovať do veľmi veľkého balenia.

HMB – doplnok pre začiatočníkov

HMB je populárna skratka, ktorá sa používa na označenie kyseliny hydroxymetylmaslovej. Ide o derivát aminokyseliny s rozvetveným reťazcom – BCAA. V malom množstve ho môžeme vstrebať konzumáciou napríklad grapefruitu, nachádza sa aj v niektorých druhoch rýb. Špecialisti nám však o tomto doplnku zatiaľ neposkytli dostatok informácií. Predpokladá sa, že ako súčasť bunkových membrán ovplyvňuje HMB bunkovú rekonštrukciu a tiež prispieva k ich rastu. Niektorí vedci tvrdia, že jeho účinok sa zlepšuje pridaním kreatínu do stravy.

HMB účinne podporuje imunitný systém organizmu, zvyšuje svalovú silu a objem a zabraňuje ich odbúravaniu. Podporuje tiež redukciu telesného tuku a znižuje cholesterol. Má tiež účinný antikatabolický účinok.

Tento doplnok stravy sa odporúča najmä ľuďom, ktorí s fyzickou aktivitou v posilňovni ešte len začínajú. Bude to fungovať najmä počas prvého mesiaca tréningu. HMB ocenia aj tí, ktorí si naplánovali pomalší, ale trvalý nárast svalovej hmoty. Zaujímať by sa oň mali aj športovci, ktorí si potrebujú udržiavať stabilnú telesnú hmotnosť.

Konopné proteínové doplnky

Na trhu je množstvo stacionárnych a internetových obchodov, ktoré ponúkajú rôzne druhy doplnkov stravy a živín pre športovcov. Ich výber je teda veľký a väčšina intenzívne trénujúcich nájde produkt šitý na mieru ich potrebám a strave. Najobľúbenejšie sú proteínové doplnky, ktoré zlepšujú prácu a regeneráciu svalov.

Bielkoviny, ktoré obsahujú, sú často živočíšneho pôvodu. Čo by teda mali robiť ľudia, ktorí zo svojho jedálnička vylúčili mäso a prešli na vegetariánsku stravu? Užívanie takýchto proteínových doplnkov je v rozpore s ich filozofiou. Na predaj sú však dostupné aj suplementy, ktoré obsahujú rastlinné bielkoviny. Jedným z nich je konopný proteínový doplnok.

Obsahuje veľa aminokyselín, vrátane serínu, leucínu a kyseliny asparágovej. Funguje dobre ako prídavok do koktailov a mliečnych jedál. Je tiež bohatý na tuky a sacharidy. Pre menej obmedzujúcich vegetariánov sú určené doplnky s obsahom srvátkového proteínu.

Jerzy