Živiny v živote športovcov

Živiny v živote športovcov

Každý športovec – najmä ten, ktorý cvičí silový tréning – sa snaží čo najrýchlejšie a najbezpečnejšie rozvíjať svoje telo a byť plný energie. Na dosiahnutie tohto stavu sú potrebné vysoké hladiny mnohých vitamínov a iných živín. Môžete ich dostať na správnu výživu? Žiaľ, nie celkom tak. Tu je miesto pre špeciálne suplementy v podobe proteínových alebo proteínovo-sacharidových doplnkov pre športovcov.

Športovci, najmä kulturisti, potrebujú 2 g bielkovín na každý kilogram telesnej hmotnosti. Práve vďaka tejto zložke sa môžu rozvíjať ich svaly – veď bielkoviny sú základným stavebným kameňom ľudského tela. Suplementy navyše budú obsahovať všetko, čo je potrebné na regeneráciu organizmu po ťažkej námahe, na bezpečný tréning pre svaly a kĺby a na neustále dopĺňanie energie. Ani tá najlepšia strava nemôže poskytnúť všetko, čo poskytuje správne používaný doplnok.

Živiny – sú potrebné pre športovcov?

Výživa pre športovcov je téma, ktorá môže vzbudiť extrémne názory. Pre niekoho ide o produkt, ktorý sa pri silovom tréningu nezaobíde, no aj v tomto smere sa ozývajú hlasy kritiky. Je pravda uprostred? Nie presne tak.

Priaznivci užívania športových doplnkov by určite mali mať pravdu, ale len v prípade, ak je tréning skutočne pravidelný a intenzívny. Pretože práve vtedy má telo také vysoké nároky na živiny – najmä na bielkoviny (až 2 g bielkovín denne na každý kilogram telesnej hmotnosti), že takéto požiadavky nesplní žiadna diéta. To však nie je všetko, používaním športovej výživy poskytujeme svalom ochranu pred poškodením a pred tým, že sa pri tréningu samovoľne spália. Je to aj zrýchlená regenerácia organizmu a dodatočná dávka energie.

Ale pozor, len správne užívané doplnky sú bezpečné. Ich prebytok by sa mal naliehavo dodržiavať. Vždy by sme mali prísne dodržiavať všetky odporúčania výrobcov týchto prípravkov.

Čo nájdeme v doplnkoch stravy?

Proteínové doplnky pre kulturistov nie sú o nič menej dôležité ako samotné tréningy. Sú zodpovedné za to, aby cvičenie bolo nielen efektívne, ale aj bezpečné pre telo. Pozrime sa, čo je v týchto prípravkoch a aká je dôležitosť každej zo zložiek.

Ako už názov napovedá, základnou zložkou každého proteínového doplnku je proteín. To je najdôležitejší prvok, pretože vďaka nemu je možné nabrať chudú a efektívnu svalovú hmotu. A keďže každý deň potrebuje kulturista skonzumovať 2 g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti, užívanie suplementu sa ukazuje ako nevyhnutné.

Ak zvolíme gainery, v zložení bude popri bielkovinách veľa sacharidov. Vďaka nim výrazne zvýšime hladinu energie a zregenerujeme telo po ťažkom tréningu. Medzi živiny patrí aj glutamín, kreatín a L-arginín – zložky podporujúce pôsobenie bielkovín a podieľajúce sa na regenerácii svalov. Často kompozícia obsahuje aj kofeín alebo iné stimulanty. Je to aj celý rad vitamínov.

Jerzy