Aký je rozdiel medzi bielkovinami a sacharidmi, teda základy suplementácie

Aký je rozdiel medzi bielkovinami a sacharidmi, teda základy suplementácie

Ani veľmi intenzívne tréningy v posilňovni nemusia stačiť na budovanie efektívnej svalovej hmoty. Ľudia, ktorí to s tréningom myslia vážne a chcú dosiahnuť rýchle výsledky, by mali užívať správne vybrané doplnky stravy. Samozrejme, že nenahradia silové cvičenia, ale umožnia vám vybudovať silné, veľké svaly bez toho, aby ste zároveň zvýšili telesný tuk.

Základom suplementácie športovca je vhodný výber ingrediencií. Medzi nimi by mali byť predovšetkým proteínové a sacharidové doplnky. Tieto živiny majú rôzny význam v procese budovania sily a svalovej hmoty. Proteíny obsahujú aminokyseliny, ktoré sa podieľajú na tvorbe nového svalového tkaniva a zároveň chránia telo pred jeho rozpadom po cvičení. Sacharidy zabezpečujú prísun adekvátneho množstva energie do jednotlivých tkanív, takže tréning môže byť dlhší a intenzívnejší.

Každý športovec by mal doplniť svoj jedálniček o vitamíny a mikroelementy a tiež zdravé tuky.

Proteín rastlinného alebo živočíšneho pôvodu – ktorý si vybrať?

Aj keď ste začínajúci športovec, určite viete, aká dôležitá je prítomnosť bielkovín vo vašej každodennej strave. Oplatí sa však nejesť len potraviny bohaté na bielkoviny, ako je kuracie mäso alebo tvaroh. Avšak obsah bielkovín v týchto produktoch, ako aj ich stráviteľnosť môžu byť príliš nízke na to, aby mohli skutočne ovplyvniť vývoj svalov. Okrem správne vyváženej stravy sa preto oplatí prijímať bielkoviny aj vo forme doplnkov stravy.

V športovej výžive existujú dva druhy bielkovín: rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Oba tieto typy majú samozrejme svoje silné a slabé stránky. Rastlinné bielkoviny sú k telu šetrnejšie a sú vhodné okrem iného aj pre ľudí s intoleranciou laktózy. Môžu ich jesť aj vegáni a vegetariáni. Bielkoviny živočíšneho pôvodu, získavané najčastejšie zo srvátky, sú pre telo lepšie vstrebateľné, obsahujú aj viac aminokyselín. Týmto proteínom by sa však mali vyhýbať ľudia alergickí na laktózu.

Aký proteín pred spaním?

Suplementácia by sa mala užívať nielen pred a po tréningu. Ak chcete dosiahnuť účinky cvičenia a budovať svalovú hmotu a primeraný tvar postavy, nezabudnite pred spaním užívať aj suplementy. Spánok je čas na regeneráciu tela – vtedy majú šancu vyvinúť sa nové svalové bunky. Po intenzívnom cvičení je však telo ohrozené katabolickými procesmi, pri ktorých dochádza k odbúravaniu tukového tkaniva. Aby sa to nestalo, je potrebné užívať aminokyseliny na budovanie svalov vo forme rôznych doplnkov.

Aké proteíny je najlepšie užívať pred spaním? Najmä tie s dlhou dobou vstrebávania telom, pretože môžu pôsobiť na svaly počas celej noci. Ako proteín na noc skvele poslúži napríklad kazeinát vápenatý alebo micelárny kazeín – bielkoviny živočíšneho pôvodu, vyznačujúce sa veľmi vysokou nutričnou hodnotou a obsahom veľkého množstva aminokyselín BCAA potrebných v procese budovania svalovej hmoty. .

Jerzy