Hydratácia tela počas cvičenia

Hydratácia tela počas cvičenia

Boj s nadváhou je veľká námaha. Nie je to len o odhodlaní a dôslednom odopieraní si rôznych lahôdok, ktoré v nás zvyknú ostať ešte dlho v podobe bruška. Fyzická námaha, ktorú vynakladáme v posilňovni, na bežiacom páse alebo v bazéne, je pre vzhľad našej postavy rozhodujúca.

Pri intenzívnom tréningu sa potíme. Je to obrana nášho tela pred prehriatím. Spolu s potom, žiaľ, strácame cenné elektrolyty, ktorých nedostatok je cítiť už po prvých niekoľkých desiatkach minút cvičenia. Preto je veľmi dôležitá neustála hydratácia organizmu. Sladké bublinkové nápoje však neprichádzajú do úvahy, pretože obsahujú veľa prázdnych kalórií a smäd uhasia len zdanlivo.

Najlepšou voľbou budú minerálne vody s pridanými doplnkami stravy alebo izotonické nápoje. Predajne ponúkajú široký výber vo vode rozpustných látok, ktoré sú určené na doplnenie minerálnych deficitov organizmu. Izotonické nápoje zasa okamžite hydratujú a poskytujú elektrolyty zodpovedné okrem iného za správne fungovanie srdcového svalu.

Vitamíny a diéta

Všetci si uvedomujeme, aké dôležité je, aby naše telo dostávalo správnu dávku správnych živín. Najmä počas diéty a cvičenia sa zameriavame na správne stravovanie a znižovanie zlých tukov a sacharidov tým, že ich nahrádzame zdravými bielkovinami, vlákninou a ďalšími nevyhnutnými prvkami.

Netreba však zabúdať ani na dôležitosť vitamínov a mikroprvkov pre naše zdravie. Pri budovaní svalovej hmoty sa zameriavame predovšetkým na príjem bielkovín, často zanedbávame ostatné hodnoty. Pritom vitamíny majú veľký význam pre správny metabolizmus a bezproblémový priebeh mnohých telesných funkcií.

Ak máme problémy s usporiadaním jedálneho lístka tak, aby nám jedlá dodávali správnu dávku vitamínov, môžeme siahnuť po špeciálnych doplnkoch stravy. Ich úloha je neoceniteľná. Vďaka nim sa posilní náš imunitný systém a výrazne sa zníži riziko infekcie a úrazu. Všetky funkcie tela sa zlepšia a metabolické procesy budú fungovať správne.

Boj so zraneniami

Doplnky, ktoré denne užívame, môžu mať rôzne účinky. Podporujú spaľovanie tukov, urýchľujú rekonštrukciu svalov a kĺbov, uľahčujú vstrebávanie živín. Ich správny výber je obzvlášť dôležitý, keď hráme športy, ktoré nás vystavujú najmä zraneniam.

Boľavé svaly, vyvrtnuté členky, silná boľavosť – to je každodenný život každého športovca. Starostlivé zloženie doplnkov, ktoré užívate, môže znížiť následky drobných poranení a podporiť celkovú regeneráciu. Chondroitín je veľmi žiadaný. Ide o ľahko stráviteľnú látku, ktorá tlmí bolesť a priaznivo ovplyvňuje pohyblivosť kĺbov. Extrakt z podzemku zázvoru má tiež protizápalové a analgetické vlastnosti.

Prítomnosť glukozamínu v doplnku stravy pomáha pri obnove kolagénových vlákien a zvyšuje produkciu synoviálnej tekutiny, ktorá chráni kĺby pri akútnej fyzickej námahe. Aj divoká ruža má želaný účinok, pretože odstraňuje opuchy a obmedzuje tvorbu látok zodpovedných za zápaly v tele.

Jerzy