Bicyklovanie alebo jogging?

Bicyklovanie alebo jogging?

V posledných rokoch sú veľmi populárne cyklistika a jogging. V mnohých mestách sa už cyklistické chodníky stali súčasťou mestskej krajiny a zároveň zvýšili bezpečnosť cyklistov. Víkendové výlety sa stali súčasťou životného štýlu mnohých rodín. Ak ste sa doteraz nerozhodli pre aktívny oddych, možno dozrel čas?

Nikdy nie je neskoro začať hrať pekný šport. Prvé kilometre môžu byť náročné, najmä ak je vaším jediným komunikačným prostriedkom dlhé roky vaše auto. Každodenným zvyšovaním vzdialenosti budú vaše svaly obratnejšie a tiež rýchlo začnete pociťovať pozitívne účinky aktivity.

Ranný jogging je ďalší nápad, ako začať so zdravým životným štýlom. Keď začínate svoje dobrodružstvo so športom, dávajte si však pozor na zranenia. Vytvorte krátke trasy, ktoré môžete prerušiť rýchlejšou chôdzou. Po pár týždňoch bez problémov prejdete 5 kilometrov, čo bude určite vzácne pre vaše zdravie.

Začiatky v telocvični

Používanie telocvične môže byť dobré pre vaše zdravie, ak si pripravíte súbor cvičení, ktoré budú vyhovovať vašim potrebám. Iné cviky musíte robiť, ak chcete schudnúť, a iné, ak chcete vyrysovať svoje telo. Ak si nie ste istí, ako na to, využite pomoc skúseného trénera.

V každej dobrej posilňovni nájdete inštruktora, ktorý už pri prvom rozhovore bude vedieť, čo je pre vás najlepšie.Pamätajte aj na stravu, ktorú treba prispôsobiť vašim fyzickým danostiam. Môžete si kúpiť lístok na skupinové cvičenie, alebo zvoliť o niečo drahší variant individuálnych stretnutí s osobným trénerom.

Vďaka tomu sa na vás pri každom výbere cvikov, prispôsobených aj pokroku, ktorý robíte, zameria skúsený inštruktor. Na začiatok je dobré chodiť do posilňovne dvakrát týždenne, aby ste sa necítili preťažení svalmi. Postupom času bude tréner zvyšovať frekvenciu vašich cvičení, aby to bolo pre vaše zdravie čo najprospešnejšie.

Začneme svoju činnosť a čo potom?

Ako začať s fyzickou aktivitou? Je známe, že z prechádzok a pochodov a čo ďalej? Ak sa dostaneme do formy, môžeme začať s domácim tréningom. Posledné roky jasne ukazujú, že ženy milujú novinky, a preto naše osobné trénerky ako Ewa Chodkowska či Anna Lewandowska z času na čas vydajú nové zostavy cvikov na rôznych DVD.

Ak sa vám však nechce cvičiť doma, choďte do fitness klubu na skupinové hodiny. Prečo skupina? Pretože začiatočníci by mali mať ľudí, ktorí ich k cvičeniu motivujú a trénera, ktorý ukáže, ako sa má tréning robiť správne. Prvá hodina vo fitness klube by mala byť pre začiatočníkov.

Medzi tieto typy hodín patrí STEP BASIC alebo Aerobik BASIC. Počas týchto dvoch mesiacov je dobré ísť na hodiny pre začiatočníkov a časom pridať ďalšie rozvojové aktivity. Po tréningu pre začiatočníkov stojí za zváženie zaviesť Zumbu a hodiny na rotopede ako je Spinning. Vďaka tomuto prístupu budete vytrvalí vo svojom tréningovom pláne.

Jerzy