Čo je suplementácia?

Čo je suplementácia?

Suplementácia nie je nič iné ako dodatočný príjem vitamínov a minerálov. Doplnkové, teda nie s každodenným jedlom, ale vo forme tabliet, kapsúl, tekutín a pod. Suplementáciu nemusí a nemal by užívať každý. Túto akciu potrebujú iba ľudia, ktorých organizmy z rôznych dôvodov nemajú potrebné zložky. Potom ich treba doplniť. Aj keď vždy treba pamätať na to, že v prvom rade by ste sa mali snažiť získať správnu dávku vitamínov prostredníctvom pestrej a vyváženej stravy.

Aby nedošlo k situácii, že telo bude mať priveľa vitamínov – čo je rovnako nebezpečné ako ich nedostatok – užívaniu doplnkov stravy by mali predchádzať odbery krvi a návšteva odborného lekára. Zistí náš zdravotný stav, životný štýl, váhu, dennú stravu a ďalšie faktory ovplyvňujúce stav organizmu. Vďaka tomu nám vlastne predpíše doplnky, ktoré potrebujeme pre správny vývoj.

Športová výživa

Je to už dávno, čo športovcom záleží na najlepších výsledkoch. To isté platí pre kulturistov, ktorí chcú efektívne a rýchlo zredukovať nepotrebný tuk a – v podstate primárne – rozvíjať svoje svaly (svalovú hmotu). To sa dá dosiahnuť použitím špeciálnych doplnkov, t.j. športovej výživy.

Čo je športová výživa?
V prvom rade si ich netreba mýliť s dopingom, keďže s ním nemajú prakticky nič spoločné. Živiny je možné zakúpiť bez lekárskeho predpisu a nemajú žiadny vplyv na hormonálnu rovnováhu tela. Účelom užívania takýchto liekov je rýchlejšie spaľovanie tukov, rozvoj svalov (rast svalového tkaniva – preto sa často nazývajú „hromadné suplementy“) a tiež doplnenie chýbajúcich vitamínov a minerálov, ktoré organizmus kvôli vyčerpávajúcemu tréningu potrebuje viac. Živiny pre mužov sú pre organizmy bezpečné, pokiaľ sú konzumované v pomeroch odporúčaných výrobcami. Dajú sa kúpiť v lekárňach alebo v športových predajniach.

Naozaj potrebuje športovec živiny?

Ak hľadáme na internete rady, ako najlepšie začať silový tréning, takmer všade narazíme na tip na dodatočnú konzumáciu špeciálnych masových suplementov. Pokúsme sa teraz odpovedať na otázku, či sú skutočne potrebné.

Masové doplnky sú na internetových fórach odporúčané predovšetkým kvôli vysokému obsahu bielkovín, ktoré prispievajú k pomerne rýchlemu nárastu svalovej hmoty. Treba si však uvedomiť, že toto nie je jediný dôvod, prečo sa oplatí zaviesť športovú výživu do vašej stravy, ak skutočne vediete vyčerpávajúci tréning.

Živiny potom telu doplnia potrebné a výrazne stratené vitamíny a minerály, vrátane spomínaného proteínu, ktorý napomáha nielen rozvoju svalov, ale je aj jedným zo základných stavebných kameňov ľudského tela. Zložky obsiahnuté v doplnkoch tiež pomôžu znížiť únavu a doplniť energiu potrebnú pre ďalší a efektívny tréning. Pri užívaní doplnkov nezabudnite neprekračovať ich odporúčané dávky.

Jerzy