Môžu byť diéty zdraviu škodlivé?

Môžu byť diéty zdraviu škodlivé?

Iste, mnohí ľudia majú obavy a oprávnene si kladú otázku, či diéty môžu byť nejakým spôsobom nebezpečné pre naše zdravie? Toto je problém, ktorého sa nemožno nedotknúť. Diéty majú v drvivej väčšine prípadov pozitívny vplyv na stav nášho tela. Niekedy ich dokonca odporúčajú lekári kvôli zdraviu pacientov.

Často počúvate o ľuďoch, ktorí menia svoje stravovacie návyky k lepšiemu, len aby sa postarali o správny stav a stav jednotlivých orgánov. Niekedy však môže byť diéta škodlivá. Kedy sa to deje? A to aj vtedy, keď nové stravovacie návyky nekontroluje kompetentný odborník.

Ľudia chcú často ušetriť a nezvolia si pomoc dietológov. Jednoducho povedané, rozhodnú sa jesť diéty nájdené na … webe. Takéto jedálne lístky však môžu v našom tele spôsobiť veľmi nepriaznivé zmeny. Diéty sa neoplatí používať samostatne, pretože takýto jedálny lístok často neobsahuje požadované vitamíny a minerály, vďaka ktorým môžeme normálne fungovať.

Ako sa starať o zdravé potraviny

Keď sa chceme zdravo stravovať, musíme pamätať nielen na to, čo a ako pripravovať pokrmy, ale aj dbať na správne suroviny. Ako kúpiť to najcennejšie? Čo sa týka zeleniny a ovocia, čím priamejšie kupujete, tým lepšie. Ak máme prístup k produktom priamo z vidieka – skvelé.

Ak máme niekde blízko domova trhovisko, kde výrobcovia predávajú svoje produkty priamo – využime to. Bohužiaľ, mnohí z nás sú „odsúdení“ na nákup v obchodoch, no aj tu máme na výber. Neverme príliš peknému ovociu a zelenine. Pamätajte, že čím dokonalejšie vyzerajú, tým viac za to vďačia chémii. Po druhé, dávajte pozor na miesto výroby.

Čím ďalej produkt prešiel, tým viac si môžeme byť istí, že je nabitý látkami, ktoré nechceme a ktoré predlžujú jeho trvanlivosť. Každopádne, zvyk kontrolovať si pôvod produktov a zloženie na etiketách by nás mal vždy sprevádzať. Mali by sme si vyberať dôveryhodných výrobcov a nemali by sme sa vyhýbať regálom so zdravými potravinami.

Zdravý obed

Asi každý bude súhlasiť s tvrdením, že zdravé stravovanie má priaznivý vplyv nielen na ľudský organizmus, ale aj na jeho pohodu. Konzumáciou zdravých vecí máte pocit, že ste pre seba urobili niečo dobré. Hlavným jedlom dňa je pre väčšinu ľudí obed.

Pri zostavovaní tohto jedla stojí za to zabezpečiť, aby bolo správne vyvážené. Porciu bielkovín vám dodá kuracie filé alebo vaša obľúbená ryba, pričom zdrojom sacharidov budú krúpy alebo ryža. Pamätať by ste mali aj na veľkú porciu zeleniny. Ak si vyberiete jedlo na báze cestovín, malo by byť z celozrnnej múky – pšeničnej, ražnej alebo špaldovej.

Súčasťou zdravého jedla bude aj porcia nápoja. Najlepšou voľbou je pohár vody s plátkom citróna alebo akýmkoľvek iným obľúbeným ovocím. Ľudia, ktorí preferujú intenzívnejšie nápoje, môžu vyskúšať čerstvo vylisovanú ovocnú a zeleninovú šťavu. Takto zostavená večera nielen chutná, ale určite vám dodá silu do druhej polovice dňa.

Jerzy