Zdravá diéta

Zdravá diéta

Vysoko spracované potraviny sú prekliatím našej doby. Všetky druhy konzervačných látok či umelých farbív mimoriadne sťažili hľadanie kvalitných produktov. Žiaľ, všetky tieto aktivity potravinárov smerujú k vytváraniu čo najväčšieho zisku s minimálnymi finančnými nákladmi. Produkty propagované ako zdravé potraviny sú zase niekoľkonásobne drahšie ako ostatné.

Aby ste telu dodali hodnotné produkty, je najlepšie siahnuť po čo najmenej spracovaných veciach. Základom jedálnička by mali byť krúpy, celozrnné cestoviny, čerstvá zelenina a ovocie či mäso z overeného zdroja. V skutočnosti na zmenu stravovacích návykov netreba veľa.

Najdôležitejšie je byť dôsledný a nebáť sa požiadať o pomoc skúsenejších. Na začiatok môže stačiť internet a recepty na zdravé jedlá. Ukazuje sa, že aj sladkosti vyrobené podľa určitých pravidiel môžu byť pre naše telo prospešné. Je len potrebné vedieť správne pripraviť jedlo.

Chia semienka a zdravie

Chia semienka sa do našej krajiny dostali v roku 2011 a stali sa jedným z najpotrebnejších semienok v našej strave. Chia semienka sú rovnako dobré, majú prirodzené bielkoviny a enzýmy, ktoré pomáhajú lepšie stráviť jedlo cez náš žalúdok. Chia semienka majú veľa vitamínov najmä zo skupiny A, K, B a D.

Majú dobrý vplyv na reguláciu nášho metabolizmu, preto sa odporúčajú pri odtučňovacej diéte. Chia semienka by sa mali podávať s jogurtom, mandľovým mliekom a ako obilnina na pečenie chleba. Ak potrebujeme veľa horčíka a chýba nám železo – chia sú dobrým spojencom pri dopĺňaní týchto minerálov.

Chia semienka pochádzajú z Južnej Ameriky a sú prírodným prostriedkom proti rôznym žalúdočným neduhom. Chia semienka priaznivo pôsobia na náš zrak vďaka obsahu vitamínu A a zlepšujú vzhľad pokožky, pretože obsahujú vitamín E. Chia semienka sú výživné, stačí ich teda len malé množstvo.

Dukanova diéta – je taká zdravá?

Pred pár rokmi bola veľmi populárnou diétou Dukanova diéta. Aký je tento spôsob stravovania? Po prvé, Dukanova diéta je vysokoproteínová diéta, ktorá vylučuje sladkosti, tuky a sacharidy. Počas kúry sa používajú potraviny na báze mäsa, rýb, orechov a mliečnych výrobkov. Bohužiaľ, Dukanova diéta nie je úplne zdravá.

Pred dvoma rokmi ho lekárska komunita vyradila zo zoznamu bezpečných diét. Dukanova diéta veľmi zaťažuje obličky, v tele sa môže objaviť nadbytok kreatinínu a aminokyselín. Okrem toho môže Dukanova diéta prispieť k vzniku neoplastických zmien. Môže za to nadbytok bielkovín v strave, ktorý je pri jeho užívaní 3x vyšší ako bežná dávka.

Dukanova diéta je pre zdravých ľudí, efektívne zoštíhľuje a zlepšuje metabolizmus. Nemal by sa používať častejšie ako raz za dva roky, pretože to môže ovplyvniť vaše zdravie. Počas Dukanovej diéty by ste mali piť veľa vody a jesť jogurty, ktoré neobsahujú ovocie.

Jerzy