Prečo športovci potrebujú živiny

Prečo športovci potrebujú živiny

Mnoho ľudí lieči živiny pre športovcov ako prostriedok na urýchlenie rastu čistej svalovej hmoty. Samozrejme, je ťažké poprieť, že budovanie svalov je jednou z najdôležitejších funkcií tohto typu prípravkov, no nie jedinou. Ukazuje sa, že takéto suplementy sa oplatí užívať aj pri iných typoch tréningu ako silového charakteru.
Samozrejme záleží od konkrétneho typu prípravy. Stojí za to zoznámiť sa s informáciami od výrobcu, pretože sa ukazuje, že ich pôsobenie je oveľa širšie ako len rast svalov.

Drvivá väčšina športovej výživy pomáha bojovať s nadbytočným telesným tukom, čím vám pomáha dosiahnuť vysnívanú postavu. Okrem toho ovplyvňujú vitalitu tela a dopĺňajú energetickú hladinu, vďaka čomu sú tréningy dlhšie a efektívnejšie. Posilňujú svaly, dodávajú im silu a chránia ich pred katabolizmom. Urýchľujú aj potréningovú regeneráciu organizmu. Všetko navyše dopĺňa zásoby bielkovín, vitamínov a ďalších základných živín pre telo.

Musia športovci používať doplnky výživy

Pri intenzívnom športe sa oplatí užívať špeciálne živiny bohaté na vitamíny a iné živiny. Ale čo presne znamená slovo „hodnota“? Je naozaj potrebné investovať do tohto typu produktu, alebo je to len doplnok, ktorý pomáha, ale aj bez neho dosiahneme zamýšľané výsledky. Ukazuje sa však, že používanie prípravkov pre športovcov by sa malo považovať za povinné. Všetko preto, že ich cieľom nie je len rýchlejší rozvoj svalov či redukcia tuku. Sú oveľa dôležitejšie.

Organizmus, ktorý sa venuje intenzívnemu pohybu, má oveľa väčšiu potrebu vitamínov a mnohých dôležitých živín, najmä bielkovín. Takéto množstvá je ťažké získať každodennou stravou, najmä preto, že športovci majú tendenciu jesť jedlá s nízkym podielom. Najmä bielkoviny sú zložkou, ktorej zvýšený dopyt je bez podpory živín len veľmi ťažko zabezpečiť. Okrem toho sa určite osvedčia aj v situáciách, keď nám chýba energia a svaly potrebujú regeneráciu.

Čo je v športovej výžive

Ak si prečítame, aké účinky je možné dosiahnuť užívaním živín pre športovcov, určite vyvstane otázka: z čoho sú vyrobené, či sú zodpovedné nielen za redukciu tukového tkaniva a rast svalového tkaniva, ale majú aj anabolický účinok , zvyšuje vitalitu organizmu, chráni a posilňuje svaly a regeneruje ich po intenzívnom tréningu. To sú len niektoré z účinkov užívania týchto prípravkov. Poďme sa teda pozrieť, aké ingrediencie sú za to zodpovedné..

Hlavnou zložkou býva bielkovina vo forme aminokyselín, ktorá je najdôležitejším stavebným kameňom ľudského tela. Práve vďaka nemu živiny ovplyvňujú rast čistej svalovej hmoty. V prípade gainerov sa bielkoviny využívajú aj so sacharidmi, ktoré sú zodpovedné za zvýšenie hladiny energie a následne za dlhší a efektívnejší silový tréning. Existujú aj kreatínové doplnky (posilňovanie a regenerácia svalov). Ďalšou častou zložkou je glutamín, ktorý podporuje pôsobenie bielkovín a kreatínu.

Jerzy