Proteínové doplnky – čo sa o nich oplatí vedieť?

Proteínové doplnky – čo sa o nich oplatí vedieť?

Proteínové doplnky sú jedným z najobľúbenejších doplnkov stravy najmä v prípade športovcov budujúcich svalovú hmotu: kulturistov, ale aj ľudí spojených so vzpieraním. Proteínové doplnky sú väčšinou zložené z rôznych proteínov, ktorých hlavnou úlohou je poskytnúť ďalšie stavebné kamene pre svaly.

Živiny vo svojom zložení obsahujú aj cenné aminokyseliny, niektoré sacharidy, ako aj vitamíny a mikroelementy. Je však dôležité, aby bol ich príjem pravidelný a vo vhodných intervaloch, pretože ľudské telo je schopné prijať len 50 gramov bielkovín za 3 hodiny. Celková potreba športovca je okolo 150 gramov bielkovín.
Aký je hlavný účel konzumácie tohto typu živín?

V prvom rade budovanie svalovej hmoty. Aminokyseliny, ako sú BCAA, obsiahnuté v živinách, tiež inhibujú katabolické procesy, ktoré účinne bránia budovaniu svalovej hmoty. Proteínové doplnky sú dostupné predovšetkým v obchodoch s produktmi pre športovcov.

Proteínové doplnky – ich pôsobenie

Proteínové doplnky sú jedným z najvyberanejších doplnkov stravy, ktorý využívajú profesionálni športovci, ale aj ľudia, ktorí sa chcú starať o svoju kondíciu a vzhľad. Tieto typy produktov sa odporúčajú predovšetkým ľuďom, ktorí chcú budovať svalovú hmotu a minimalizovať stratu svalových vlákien spojenú s potréningovým katabolizmom.

Čo nájdeme na obaloch proteínových doplnkov? V prvom rade vysoká koncentrácia bielkovín a aminokyselín zodpovedných za budovanie silných svalov. Potom aj sacharidy – podporujú anabolické procesy a pomáhajú telu pri regenerácii po cvičení.

Ďalším dôležitým prvkom je glukosamín a kolagén, ktoré majú výrazný vplyv na chrupavky a šľachy, najmä v prípade silových a vytrvalostných športov. Proteínové doplnky sa dajú využiť rôznymi spôsobmi – môžete ich konzumovať vo forme kokteilov, ale aj vyprážať palacinky, omelety, pripravovať ovsené vločky a iné.

Proteínové doplnky sú jednoducho dobrou voľbou

Športovci, vrátane amatérov, sú čoraz ochotnejší používať proteínové doplnky. Na rozdiel od zdania má ich užívanie veľký zmysel a je bezpečné, za predpokladu, že sme pod dohľadom lekára a proteínové doplnky berieme s rozumom. Proteín je základom života a je nevyhnutný pre normálne fungovanie.

Proteínové doplnky majú poskytnúť lepší doplnok k proteínovej rovnováhe, ktorá je zvyčajne narušená počas intenzívneho tréningu. Ľudia, ktorí cvičia, majú tendenciu mať oveľa väčšiu potrebu bielkovín, minerálov a vitamínov, takže extra bielkoviny vám neublížia. Niektoré typy bielkovín tiež pomáhajú inhibovať katabolizmus.

Pri užívaní proteínových doplnkov musíte pamätať na to, aby ste zároveň zvýšili prísun vápnika. Proteínové prípravky možno zvyčajne rozdeliť na koncentráty a izoláty. Prvé majú obsah bielkovín 70 až 85 % a izoláty až 95 %. Ďalšie zložky sú látky zvýrazňujúce chuť a v koncentrátoch malé množstvo uhľohydrátov a tukov. Ďalšie delenie je na proteínové prípravky v závislosti od ich biologickej dostupnosti.

Jerzy