Gymnastika pre lepšiu pohodu

Gymnastika pre lepšiu pohodu

Každodenné cvičenie ovplyvní nielen naše telo, ale predovšetkým pohodu – ranná gymnastika nám môže pomôcť efektívne sa zobudiť, ale aj okysličiť telo. Vďaka týmto typom návykov môžeme pracovať aj na pravidelnom zlepšovaní postavy, ako aj na jej pružnosti.

Denná gymnastika sa odporúča ľuďom všetkých vekových kategórií – deťom, dospievajúcim, dospelým aj dospelým. Vďaka správne zvoleným cvikom je možné zmluvne sa starať o svoju postavu a váhu. Ako prispôsobiť cvičenie nášmu veku a zdravotnému stavu?

Určite sa oplatí poradiť sa s fyzioterapeutom – pokiaľ nemáme defekty ako vykrivenie chrbtice, bude možné vykonávať rôzne cvičenia aj s náčiním. Budete potrebovať podložku na cvičenie a závažia na zápästia a členky. Ľudia s poruchami držania tela by sa mali riadiť odporúčaniami fyzioterapeutov, ktorí radia, ktoré cviky sa odporúčajú pri konkrétnych deformáciách kostry a nebudú väčším problémom.

Cyklistika – je to dobré?

Cyklistika je známa už dávno – väčšina z nás mala v detstve jednoduchý bicykel, na ktorom brázdila okolité parky a lesy. Cyklistika je v súčasnosti spojená nielen s rekreáciou, ale aj možnosťou budovania si kondície, ale aj starostlivosti o postavu a zdravie.

Bicykel je zariadenie, ktoré vám umožní rozvíjať nielen špecifické svalové skupiny, ale aj zlepšiť koordináciu tela, rovnováhu a bdelosť. Správny bicykel vám umožní rozvíjať vašu cyklistickú vášeň v konkrétnej oblasti. Pri výbere tohto druhu aktivity si treba uvedomiť, že môžete byť vystavení zraneniam nielen pri pádoch, ale aj pri natiahnutí kolena. Bicykel je však pre svoju nízku cenu v súčasnosti jedným z najobľúbenejších športov. medzi mladými aj staršími ľuďmi..

Bicykel si nevyžaduje odbornú prípravu – trasy si vyberáme sami a prispôsobujeme ich našim schopnostiam. Oplatí sa ich však obmieňať alebo rozširovať, aby ste svoje výsledky neustále zlepšovali.

Beh pre zdravie

Beh je v posledných rokoch jednou z najobľúbenejších aktivít – behá každý, malí aj veľkí. Obľúbenosť behu je spôsobená najmä tým, že okrem vhodnej obuvi nie je potrebné mať špeciálne vybavenie, behať sa dá všade – v meste, aj v parkoch a lesoch.

Beh podporuje dýchací systém, pomáha budovať kondíciu a zlepšuje pohodu. Potrebujete špecializované prípravky na beh? Určite nie. Dôležité je len zvoliť si správnu tréningovú sériu, aby nedošlo k preťaženiu organizmu už od začiatku.

Spočiatku sa oplatí bežať 15-25 minút miernym tempom – počas tejto doby určite určíme svoje schopnosti a obmedzenia. Je tiež dôležité, aby tréning prebiehal prerušovane, aby sa telo mohlo správne zregenerovať. Beh zlepšuje pružnosť celého tela, oveľa lepšie znáša preťaženie.Beh tiež podporuje rozvoj svalov a spaľovanie tukov.

Jerzy