Horská turistika – cesta k zdraviu

Horská turistika – cesta k zdraviu

Pohybová aktivita je už dlho považovaná za najlepší spôsob, ako si nielen udržať zdravie, ale aj budovať kondíciu a krásnu postavu. Stojí za pripomenutie, že pri výbere konkrétneho druhu športovej aktivity by nás to malo aj baviť.

Pešia turistika bude určite zaujímavou cestou k originálnemu športu a mnohým ďalším zážitkom. V Poľsku máme množstvo hôr rôznej výšky a náročnosti – každý si môže prispôsobiť konkrétnu trasu svojim schopnostiam a užiť si čaro prechádzky medzi lesmi a lúkami.

Horská turistika je určite výborný spôsob, ako okysličiť telo a vybudovať si vysokú kondíciu. Mnoho hodín chôdze a nútenia svalov pracovať im umožňuje expandovať a predĺžiť pracovný čas. Pri turistike v horách musíme dbať aj na rovnováhu – nerovný terén sťažuje chôdzu a napína svaly. Aby ste zostali v bezpečí, stojí za to pamätať na správnu obuv.

Ako sa stravovať, aby ste boli zdraví?

Jesť je nielen potešením, ale aj našou povinnosťou – spolu s jedlom dodávame telu cenné živiny a minerály. Naše telo potrebuje bielkoviny ako stavebný kameň pre svaly, sacharidy ako palivo pre pohyb, množstvo vitamínov pre naše zdravie.

Stojí za to, aby to, čo skončilo na našom tanieri, bola vyvážená strava a umožnila vám vychutnať si chutné jedlá. Čo si vybrať, aby ste boli zdraví? V prvom rade zelenina a ovocie – tie by mali byť súčasťou vášho každodenného jedálnička. Zelenina by sa mala jesť nespracovaná – môže byť občerstvením počas dňa.

Okrem toho siahnime po červenom mäse, mlieku, vajciach – sú bezkonkurenčným zdrojom bielkovín, ktoré sú potrebné na budovanie primeranej svalovej hmoty a na uskutočňovanie regeneračných procesov. Na tanieroch by mali byť aj celozrnné výrobky – majú veľa vlákniny a vitamínov. Vláknina pomáha regulovať metabolizmus a čistí telo od toxínov. Nezabúdajme na veľké dávky minerálnej vody.

Spoľahlivá fyzická aktivita

Fyzická aktivita by mala byť prioritou pre ľudí, ktorí sa obávajú o svoje zdravie. Vďaka nemu môžete posilniť celé telo a odstrániť nepríjemné bolesti kĺbov a svalov – charakteristické pre ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života.

Ak sa chce niekto starať o svoju celkovú fyzickú kondíciu, môže zvoliť bicyklovanie alebo beh. Tu veľa závisí od našich individuálnych preferencií, pretože šport by mal byť pre nás aj príjemným zážitkom. Stojí za zmienku, že pravidelný fyzický tréning je najlepší spôsob, ako sa zbaviť nadbytočných kilogramov.

Niet divu, že ľudia, ktorí bojujú s nadváhou, sa veľmi často prihlásia do posilňovne alebo bazéna, aby si zabezpečili rýchle chudnutie. Ak niekto nie je schopný vykonávať túto formu fyzickej aktivity, môže robiť cvičenia samostatne so zameraním na konkrétne časti tela. Všetko závisí od našich očakávaní ohľadom účinkov fyzickej aktivity a voľného času.

Jerzy