Push-up – cviky na hrudník

Push-up – cviky na hrudník

Svalnatý hrudník je snom mnohých mužov. Aby ho získali, často začnú chodiť do posilňovne a pravidelne cvičiť. Začiatočníci sa môžu čudovať, ako robiť cvičenia na vybudovanie svalov hrudníka.

Kliky sú veľmi obľúbeným a zrejme aj známym cvikom, no nie každý vie, ako ich robiť správne. Môžete si vybudovať svaly hrudníka pomocou klikov? Absolútne – kliky sú jedným z často vykonávaných „prsných cvikov“. Niektorí ľudia považujú toto cvičenie za neúčinné, bez viditeľných výsledkov a je lepšie namiesto toho robiť nejaké iné cvičenia.

Nie je to pravda – kliky sú veľmi účinné cvičenie, len ich treba vedieť robiť. Toto pravidlo však platí pre všetky typy cvičení – prinášajú výsledky len vtedy, ak sú prevedené presne a správne. Nevhodne vykonávané cviky nie sú nikdy účinné a môžu viesť aj k zraneniam.

Posturálne svaly

Každý vie, že svaly sú zodpovedné za schopnosť človeka pohybovať sa. Pojem „core svaly“ sa používa na označenie všetkých svalov, ktoré pomáhajú udržiavať zdravé držanie tela.

Na rozdiel od zdania je to veľmi dôležité – držanie tela v správnej polohe môže znížiť možnosť problémov s chrbtom, zabezpečiť zdravie a pohodu a znížiť riziko zranení pri športe. Zanedbanie tréningu základných svalov môže viesť k veľmi nepríjemným výsledkom.

Ak sú tieto svaly príliš slabé, nebudú schopné udržať správne držanie tela. Dôsledkom tohto stavu sú často zakrivenia chrbtice a takzvaný „guľatý chrbát“. Príliš nedostatočne vyvinuté chrbtové svalstvo v detstve často prispieva k rozvoju vád držania tela u detí, ktoré sa neskôr ťažko odstraňujú. Preto sa oplatí pravidelne cvičiť už od detstva – prináša množstvo benefitov a predchádza chorobám.

Tréningové plány

Niekedy ide o zámerné rozhodnutie začať trénovať, no niekedy ide o spontánne rozhodnutie. Keď sa rozhodneme začať pravidelne cvičiť, často nevieme, ako na to najlepšie.

Začiatočníci v posilňovni často vykonávajú náhodné cviky bez toho, aby sa zamysleli nad tým, či im tento spôsob tréningu vôbec prinesie želané výsledky. Od začiatočníka je ťažké očakávať veľa vedomostí o tom, ako trénovať. Ak však patríme k takýmto ľuďom – ktorí nevedia, ako začať cvičiť, oplatí sa pripraviť si tréningový plán.

Ak si to nevieme zariadiť sami, vieme si hotové tréningové plány vyhľadať na webových stránkach, prípadne si ich nechať vypracovať odborníkom. Tréningový plán je zoznam toho, aké cviky a ako často by sme mali vykonávať. Tréningové plány môžu byť veľmi odlišné – v závislosti od cieľov, ktoré chceme tréningom dosiahnuť, ako aj od našich predispozícií a možností.

Jerzy