Zdravé stravovanie pre každého

Zdravé stravovanie pre každého

Každý človek, ktorému záleží na zdraví, musí zaviesť zásady zdravého životného štýlu. Neexistuje však jedna univerzálna metóda prechodu od súčasných a často veľmi nezdravých stravovacích návykov k zdravému, vyváženému jedálničku. Každý by si mal nájsť svoju vlastnú cestu.

Vo všeobecnosti sa v jeho priebehu mnohokrát stretávame s mnohými prekážkami. Nie je také ľahké vzdať sa obľúbeného občerstvenia alebo večerného maškrtenia. Zvyky sa dajú zmeniť, ale chce to čas a odhodlanie. Darí sa mu to, ale človek musí mať vždy na zreteli svoje dobro. Vyskúšajte rôzne riešenia a vyberte si tie najlepšie pre vás. Nie všetky zásady zdravého stravovania sa dajú implementovať.

Mali by ste to však skúsiť. Zmeniť čo i len pár návykov na zdravšie je už teraz veľký úspech. Sladkosti sa síce nedokážete úplne vzdať, ale môžete napríklad obmedziť ich množstvo. Obľúbené produkty môžu tiež zostať, ale oplatí sa staviť na viac zeleniny, ktorá zníži chuť do jedla a obmedzí maškrtenie.

Nová tvár zdravia

Ľudia, ktorí sú zvedaví na svet, sú mu otvorenejší. Neboja sa každého kroku a nemyslia dlho dopredu na nebezpečenstvo číhajúce za najbližšou zákrutou. A sú zdravšie.

V prvom rade majú oveľa nižšiu mieru stresu a nenechajú to najhoršie a dlhodobé poškodenie imunitného systému. Takíto ľudia sa túžia zapojiť do nových iniciatív. Neuzatvárajú sa do zaužívaných vzorcov svojho každodenného života, ale neustále skúšajú niečo nové. Poskytujú si tak nové podnety, ktoré priaznivo pôsobia na psychiku.

Učiť sa nové veci je príležitosť vidieť svet z trochu inej perspektívy. A čím lepšie ho poznáte, tým menej sa obáva. Ľudia, ktorí sú oddaní sebarozvoju, netrávia dni na gauči nezdravým občerstvením. Sú aktívni a každá akcia má vplyv na zdravie a oveľa lepšiu náladu. Aj keď sa ukáže, že je to niečo, čo celkom nesedí. A tak to stojí za vyskúšanie. Alternatívou je pasívne zotrvávanie, čo je nezdravé a určite nie príjemné.

Poctivosť pre zdravie

Nemôžete podvádzať. Ani sebe, ani ostatným. Vo všeobecnosti však buďte predovšetkým úprimní sami k sebe. V opačnom prípade sa objaví stres, a to je nepriateľ zdravia a šťastného života. Keď klameme sami seba, budujeme si život založený na klamstve. Snažíme sa potešiť aj ostatných, pričom zabúdame na svoje potreby. Dodržiavame, ale bohužiaľ očakávania okolia sú zoznam, ktorý nikdy nekončí. Vždy bude viac. A s nimi čoraz väčšia frustrácia, nervové napätie.

Keď myseľ trpí, telo tiež nemôže robiť dobre. Prichádzajú zdravotné problémy, závislosti a množstvo ďalších dôsledkov, ako napríklad pasívny životný štýl, zlé stravovanie či nedostatok spánku. Nejde o to byť sebecký. Keď je však v stávke váš vlastný život, môžete a mali by ste sa o seba postarať. Aspoň v ťažšom období životných zmien. Dôležitá je úprimnosť. To tiež vzbudzuje rešpekt. Je dobré na ňom stavať všetky svoje životné vzťahy. Od vzťahov k vzťahom na pracovisku.

Jerzy